środa, 05 maja 2021

Akt oskarżenia w sprawie prania pieniędzy pochodzących z handlu anabolikami

Akt oskarżenia w sprawie prania pieniędzy pochodzących z handlu anabolikami

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia w sprawie dotyczącej nielegalnego dystrybuowania na terenie całego kraju produktów leczniczych - sterydów anabolicznych oraz związanego z tym prania brudnych pieniędzy.

Aktem oskarżenia objęto 5 osób

Jednemu z oskarżonych, wobec którego stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, zarzucono wprowadzenie do obrotu środków stymulujących, dopingujących, anabolicznych i innych mających wpływ na przyrost masy mięśniowej lub zwiększenie wydolności organizmu o łącznej wartości ponad 1.380.000 złotych, podrobienia kilkuset dokumentów oraz prania pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży tych środków. Czyny te kwalifikowane są z art. 124 prawa farmaceutycznego, art. 270 § 1 kk i art. 299 § 1 kk, przy czym sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstw stałe źródło dochodu.

Pozostałym 4 oskarżonym zarzucono pranie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży nielegalnie dystrybuowanych sterydów anabolicznych.

Zarzucone oskarżonym przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 12.

Mechanizm działania

Oskarżony, któremu zarzucono wprowadzanie do obrotu sterydów, oferował do sprzedaży za pośrednictwem Internetu środki pochodzące m.in. z Indii, Pakistanu, Mołdawii, Tajlandii, Chin, Niemiec, Belgii, Anglii, Szwajcarii oraz Stanów Zjednoczonych. Środku te nie były dopuszczone do obrotu na terytorium Polski. Zawierały sterydy anaboliczne, tj. przyspieszały syntezę białek, część z nich stosowana była także do leczenia otyłości. Stosowanie tych produktów na własną rękę, bez przepisu i nadzoru lekarza stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka.

W celu sprzedaży tych niedozwolonych substancji, oskarżony zamieszczał ogłoszenia w Internecie, a konkretne ustalenia odbywały się za pośrednictwem zakładanych przez oskarżonego skrzynek mailowych. Wysyłając odbiorcom zamówione środki posługiwał się fałszywymi danymi. Zabezpieczono ponad 1300 takich dokumentów potwierdzających wysyłkę sterydów.

W celu ukrycia przestępczego pochodzenia pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży anabolików, zakładał rachunki bankowe a także wykorzystywał założone przez inne osoby, w tym przez współoskarżonych, rachunki bankowe. Wpłaty dokonywane przez kupujących, miały sugerować sprzedaż np. kosmetyków lub zabawek. Ujawniono 10 takich rachunków, na których łączna suma transakcji wyniosła 1.380.298.31 złotych.

Zatrzymano sterydy

W toku śledztwa, podczas prowadzonych wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku czynności przeszukania, u jednego z zatrzymanych ujawniono magazyn z lekami, w którym znajdowało się kilka tysięcy opakowań sterydów.

27 podejrzanych w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku

Skierowany obecnie akt oskarżenia jest jednym z wątków nadzorowanego w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku śledztwa w sprawie prania brudnych pieniędzy pochodzących z handlu sterydami. To wielowątkowe śledztwo, obejmuje swoim zakresem sprawców działających na terenie niemal wszystkich województw. Do jej prowadzenia powołany został zespół funkcjonariuszy z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Gdańsku. Dzięki ścisłej współpracy z prokuraturą i zaangażowaniu członków zespołu, zgromadzono obszerny materiał dowodowy, który pozwolił na przestawienie zarzutów 27 osobom. Zarzuty te dotyczyły prania brudnych pieniędzy, podrabiania dokumentów, czerpania korzyści z nierządu, posiadania materiałów zwierających pornografię dziecięcą, nielegalnego wprowadzania do obrotu środków leczniczych bez wymaganego zezwolenia oraz innych przestępstw.

W toku śledztwa ujawniono 3 magazyny ze znacznymi ilościami środków anabolicznych oraz dokonano blokady środków pieniężnych na rachunkach przestępców.

W sprawie tej skierowano już wcześniej akt oskarżenia przeciwko 6 oskarżonym.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-05-05
Data udostępnienia informacji: 2021-05-05
Liczba odsłon: 1 000