poniedziałek, 07 maja 2018

Akt oskarżenia w sprawie usiłowania przemytu na Ukrainę 237 kilogramów narkotyków

Akt oskarżenia w sprawie usiłowania przemytu na Ukrainę 237 kilogramów narkotyków

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie 30 kwietnia 2018 roku skierował do Sądu Okręgowego w Przemyślu akt oskarżenia przeciwko trzem obywatelom Ukrainy. Na ławie oskarżonych zasiądzie dwóch mężczyzn: 39-letni Viktor K. i 46-letni Yevgeni S. oraz jednak kobieta: 34-letnia Olga P. Za popełnione przestępstwa oskarżonym grozi kara do 20 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymani działali w zorganizowanej grupie przestępczej

Oskarżonym obywatelom Ukrainy prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która działała na terenie Unii Europejskiej oraz Ukrainy i Rosji. Grupa ta miała na celu popełnianie przestępstw wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Polegały one w szczególności na wywozie z terenu Wspólnoty Europejskiej na Ukrainę znacznych ilości narkotyków.

Oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 258 par. 1 kodeksu karnego.

Funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili przemyt

Oskarżeni odpowiedzą także przed Sądem za usiłowanie wywiezienia z Polski na Ukrainę przez przejście graniczne Korczowa – Krakowiec znacznej ilości środka odurzającego w postaci żywicy konopi o łącznej wadze 237 kilogramów. Miało to miejsce 18 lutego 2017 roku.

Narkotyki przewożone były z Hiszpanii do Rosji przez „kurierów”. Ukryte były one w skrytkach konstrukcyjnych umieszczonych w progach samochodów osobowych marki BMW X6 oraz BMW X5 na ukraińskich tablicach rejestracyjnych.

Przemyt udaremniony został przez funkcjonariuszy Placówek Straży Granicznej w Korczowej i Terespolu.

Prokurator oskarżył trójkę obywateli Ukrainy o popełnienie przestępstwa z art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 55 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-05-07
Data udostępnienia informacji: 2018-04-30
Liczba odsłon: 3 545

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj