poniedziałek, 13 stycznia 2020

Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa 15-letniego chłopca

Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa 15-letniego chłopca

Prokuratura Rejonowa w Lubinie skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko sprawcy dokonanego w nocy z 10 na 11 maja 2019 roku w Lubinie zabójstwa 15-letniego chłopca oraz przeciwko dwóm innym sprawcom o przestępstwa powiązane z tą zbrodnią.

Oskarżeni

Prokurator oskarżył Karola F. o to, że działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia małoletniego pokrzywdzonego, zadał mu cios nożem, powodując obrażenia ciała, które skutkowały jego zgonem tj. o czyn z art.148 par. 1 k.k.
Za zarzucaną temu oskarżonemu zbrodnię zabójstwa grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.
Oskarżony Karol F. jest tymczasowo aresztowany.
Sebastiana H. i Dawida M. prokurator oskarżył o nieudzielenie pomocy pokrzywdzonemu chłopcu znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia, pomimo posiadania wiedzy o uderzeniu go nożem przez Karola F. tj. o czyn z art. 162 par. 1 kk oraz o karalne niezawiadomienie organu powołanego do ścigania przestępstw o dokonanym zabójstwie chłopca tj. o czyn z art. 240 par.1 kk. Ponadto prokurator oskarżył Dawida M. o ujawnione w toku tego śledztwa trzecie przestępstwo posiadania w telefonie treści pornograficznych z udziałem małoletnich poniżej 18 roku życia tj. o czyn z art.202par. 4a kk.
Za każdy z zarzucanych Sebastianowi H. i Dawidowi M. dwóch czynów grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Za trzecie zarzucane Dawidowi M. przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Chciał pomóc koleżance, otrzymał cios nożem

Z ustaleń śledztwa wynika, że 10 maja 2019 roku wieczorem pokrzywdzony udał się na maraton filmowy do kina w Lubinie.
W oczekiwaniu na drugi film chłopiec wraz z dwiema koleżankami poszli na Wzgórze Zamkowe. W tym samym czasie na to samo miejsce przyszła grupa osób, wśród których znajdowali się wszyscy trzej oskarżeni. Wcześniej spożywali oni napoje alkoholowe, a także palili marihuanę. Znajdując się na Wzgórzu w pewnym momencie doszło do utarczki słownej pomiędzy dwiema dziewczętami z tych dwóch grup osób przebywających w tym miejscu. Oskarżony Sebastaian H. zabrał okulary korekcyjne koleżance pokrzywdzonego i wyrzucił je poza mur Wzgórza Zamkowego. Pokrzywdzony, chcąc pomóc dziewczynie, zeskoczył z muru, żeby odzyskać jej okulary. Wówczas oskarżony Karol F. udał się za nim i posiadanym przy sobie nożem zadał mu cios w klatkę piersiową, po czym zbiegł z tego miejsca do swoich kolegów.
Wszyscy trzej oskarżeni odeszli w stronę pobliskiej galerii. Po drodze Karol F. powiedział Sebastianowi H. i Dawidowi M., że ugodził pokrzywdzonego nożem. Pomimo posiadania tej informacji, oskarżeni Sebastian H. i Dawid M. nie zrobili niczego, by udzielić chłopcu pomocy.
Poszukiwania za pokrzywdzonym podjęły koleżanki, z którymi przebywał on tego dnia. Odnalazły go i wezwały pomoc medyczną, jednak nie zdołano wymienionego uratować. Zmarł od obrażeń spowodowanych zadaną przez oskarżonego Karola F. raną kłutą.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Karol F. potwierdził użycie noża wobec pokrzywdzonego, ale zaprzeczył, by chciał pozbawić go życia.
Przesłuchani w charakterze podejrzanych Sebastian H. i Dawid M. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-01-13
Data udostępnienia informacji: 2020-01-13
Liczba odsłon: 728