środa, 13 stycznia 2021

Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa noworodka w Rudzie Śląskiej

Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa noworodka w Rudzie Śląskiej

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach 4 stycznia skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia przeciwko małżonkom Mariuszowi Sz. i Aleksandrze Sz. w sprawie zabójstwa ich kilkutygodniowego syna Victora Sz.

Znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem

Dziecko urodziło się 18 czerwca 2020 roku, pięć dni później zostało wypisane ze szpitala i przywiezione do miejsca zamieszkania w Rudzie Śląskiej. Od początku pobytu noworodka w domu, oskarżony Mariusz Sz. znęcał się nad nim. Gdy dziecko płakało, oskarżony krzyczał głośno do niego oraz szarpał za ręce i nogi. Mariusz Sz. wielokrotnie rzucał synem z wysokości do łóżeczka i na łóżko, mocno ściskał jego klatkę piersiową, gwałtownie nim potrząsał, z dużą siłą przyciskał nóżki noworodka do klatki piersiowej.

Bierna postawa matki

Świadkiem zachowania Mariusza Sz. wobec dziecka była Aleksandra Sz., która pomimo ciążących na niej obowiązków rodzicielskich, nie podejmowała żadnych działań zmierzających do uchronienia syna przed agresywnym zachowaniem swojego męża.   Aleksandra Sz. mimo widocznych obrażeń u noworodka nie wzywała pomocy i nie informowała nikogo o zachowaniu oskarżonego.

Okoliczności zabójstwa

Do eskalacji wydarzeń doszło 22 lipca 2020 r. W tym dniu Aleksandra Sz. wyszła z domu, pozostawiając syna pod wyłączną opieką Mariusza Sz. W tym czasie, oskarżony używając twardego, płaskiego narzędzia, zadał Victorowi Sz. z dużą siła, uraz w okolice szczytu głowy, czym spowodował u dziecka rozległy i ciężki uraz czaszkowo-mózgowy. Gdy Aleksandra Sz. uzyskała informację, ze syn nie oddycha, wezwała pogotowie ratunkowe.  Pomimo podjętych działań ratowniczych, dziecko zmarło w szpitalu.

Kwalifikacja prawna

Mariusz Sz. został oskarżony o dokonanie zabójstwa noworodka w dniu 22 lipca 2020 roku i znęcanie się nad nim ze szczególnym okrucieństwem w okresie od 23 czerwca 2020 roku do 22 lipca 2020 roku. Czyn oskarżonego został zakwalifikowany z art. 148 § 1 Kodeksu karnego i art. 207 § 2 i 1a Kodeksu karnego.

Aleksandra Sz. została natomiast oskarżona o udzielenie mężowi pomocy w zabójstwie dziecka poprzez pozostawienie całkowicie bezbronnego noworodka pod jego wyłączną opieką.

Zarzut oskarżonej obejmuje również pomocnictwo do znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad Victorem Sz. poprzez brak przeciwdziałania brutalnemu zachowaniu Mariusza S. wobec noworodka.

Za popełnienie zbrodni zarzucanej Mariuszowi Sz. i Aleksandrze Sz. grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-01-13
Data udostępnienia informacji: 2021-01-13
Liczba odsłon: 315