czwartek, 13 sierpnia 2020

Akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy cyberprzestępców

Akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy cyberprzestępców

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim skierowała akt oskarżenia przeciwko 5 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy przełamując zabezpieczenia sieci internetowej jednego z banków świadczących usługi bankowości elektronicznej, dokonali w lipcu 2019 roku szeregu nieuprawnionych wypłat środków pieniężnych z kont podmiotów gospodarczych z południowej Wielkopolski w łącznej kwocie ponad 718 tysięcy złotych. Oskarżeni to mieszkańcy województwa mazowieckiego w wieku od 29 do 60 lat.

Mężczyznom zarzucono również dokonanie analogicznego przestępstwa w maju 2019 roku, na szkodę osób fizycznych na terenie w województwa mazowieckiego, gdzie wysokość skradzionych z rachunków bankowych środków wyniosła 138 tysięcy złotych.

Skradzionymi środkami płacili za sztabki złota 

W toku śledztwa prowadzonego z udziałem Wydziału do Spraw Zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i Katowicach ustalono, iż członkowie grupy posługując się zduplikowanymi kartami SIM i za pośrednictwem sieci Internet, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej bez upoważnienia i przełamując zabezpieczenia, dokonali w tym samym czasie kilkunastu transakcji. Sprawcy dokonali wpłat na ustalony i kontrolowany przez nich rachunek bankowy. Następnie środkami tymi dokonali zapłaty za zamówione dzień wcześniej 14 sztabek złota, które jeszcze tego samego dnia odebrali na terenie województwa śląskiego.

Sposób działania 

Członkowie grupy byli doskonale zorganizowani, posiadali profesjonalny sprzęt komputerowy z mobilnym dostępem do Internetu, posługiwali się sfałszowanymi  dokumentami tożsamości oraz korzystali ze zduplikowanych kart SIM. Celem utrudnienia wykrycia, w trakcie przestępczych działań, podczas których korzystali z dostępu do sieci internetowej, sprawcy poruszali się pojazdami z podrobionymi tablicami rejestracyjnymi, łącząc się do różnych masztów operatorów sieci komórkowych.

Tymczasowe aresztowania 

Na wniosek prokuratora względem czterech oskarżonych do chwili obecnej stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Za  działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej i dopuszczenia się oszustw komputerowych wobec mienia znacznej wartości oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-08-13
Data udostępnienia informacji: 2020-08-13
Liczba odsłon: 826