wtorek, 16 lipca 2019

Akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się tworzeniem kanału przerzutowego dla nielegalnych imigrantów

Akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się tworzeniem kanału przerzutowego dla nielegalnych imigrantów

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie 27 czerwca 2019 skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 8 osobom, członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która w 2015 r. zorganizowała dla nielegalnych imigrantów kanał przerzutowy z Grecji do Polski i dalej do krajów Europy Zachodniej i Skandynawii.

Wykorzystywano w tym celu regularne połączenia lotnicze i kolejowe. Z kanału korzystali cudzoziemcy, w tym całe rodziny.

Zakres zarzutów

Prokurator Zachodniopomorskiego WydziałuZamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zarzucił oskarżonym popełnienie czynów m.in. z art. 258  § 1 kk, art. 264 § 3 kk, art.  275 § 2 kk w zb. z art. 276 kk,  art. 274 kk w zb.  art. 275 § 2 kk. Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W toku postępowania stosowano wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie
oraz środki w postaci dozoru policji połączony z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami, zakazem opuszczania kraju oraz poręczeniem majątkowym w kwocie 20.000 zł.

Werbowali imigrantów głównie w Atenach

Wskazana grupa przestępcza działała na terenie Grecji i Polski, a została założona przez obywatela polskiego egipskiego pochodzenia, a w jej skład wchodzili obywatele polscy. Kierujący grupą werbował najczęściej w Atenach nielegalnych imigrantów, którzy mieli za sobą przeprawę morską z Turcji do Grecji i chcieli finalnie wyjechać z Grecji do Europy Zachodniej. Imigranci, którzy byli w stanie opłacić wysokie koszty podróży, otrzymywali podrobione najczęściej dokumenty tożsamości oraz bilety lotnicze, a następnie z polskimi przewodnikami samolotami podróżowali do Polski. W Polsce w zależności od sytuacji, imigranci byli kierowani do „bezpiecznych” miejsc pobytu, gdzie oczekiwali na kolejny etap podróży albo bezpośrednio byli kierowani do pociągów udających się do Niemiec.

Nielegalni imigranci pochodzili z krajów objętych toczącymi się konfliktami zbrojnymi. W śledztwie udokumentowano szereg tego typu zdarzeń, ustalono,
że cudzoziemcy musieli płacić organizatorom procederu po kilka tysięcy euro za nielegalny przerzut jednej osoby.Płatność następowała w dwóch równych ratach: pierwsza na początku podróży, druga po jej zakończeniu.

Śledztwo w opisanej sprawie było prowadzone we współpracy z Morskim Oddziałem Straży Granicznej w Gdańsku i Placówką Straży Granicznej w Szczecinie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-07-16
Data udostępnienia informacji: 2019-07-16
Liczba odsłon: 1 018