wtorek, 30 lipca 2019

Akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej za nielegalną produkcję tytoniu

Akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej za nielegalną produkcję tytoniu

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, skierował do Sądu Okręgowego w Płocku akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom oskarżonym łącznie o popełnienie dwudziestu przestępstw, w tym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalną produkcją oraz przechowywanie wyrobów tytoniowych bez znaków skarbowych akcyzy.

Wśród oskarżonych jest dwóch Polaków w tym Marek B. i Sławomirowi W. oraz trzech obywateli Ukrainy Serhii M. Rusłan K. Ihorowi S. Oskarżani są w wieku od 36 do 49 lat.

Nielegalna fabryka tytoniu

W toku postępowania funkcjonariusze Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, iż w miejscowości położonej w województwie mazowieckim, funkcjonuje nielegalna fabryka, w której wytwarzane są papierosy. W związku z tymi ustaleniami 2 października 2017 roku funkcjonariusze podjęli działania w hali produkcyjnej w miejscowości Maszewo Duże, gdzie znajdowały się cztery osoby (w tym trzech obywateli Ukrainy), które zajmowały się nielegalną produkcją papierosów. Jeszcze w trakcie prowadzonych przez funkcjonariuszy czynności, na teren posesji wjechał samochodem transportowym mężczyzna, który dostarczył ponad 1,7 tony krajanki tytoniowej, przeznaczonej do produkcji papierosów. Osoby znajdujące się na terenie hali zostały zatrzymane.

Zarzuty kierowania grupą

W toku postępowania zatrzymano również właściciela hali, w której prowadzono nielegalną produkcję papierosów. Przedstawiono mu zarzut m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, mającą na celu popełnianie przestępstw skarbowych polegających na produkcji, celem dalszej dystrybucji oraz przechowywaniu wyrobów tytoniowych bez znaków skarbowych akcyzy. Z uwagi na stan zdrowia podejrzanego, a w konsekwencji na brak możliwości uczestniczenia w czynnościach procesowych materiały w tym zakresie wyłączono do odrębnego postępowania.

Zabezpieczono linię produkcyjną

W wyniku przeprowadzonych czynności procesowych zabezpieczono linię produkcyjną papierosów, komponenty niezbędne do ich produkcji, w tym 2 mln 200 tys. gilz papierosowych oraz 1 mln 892 tys. sztuk papierosów i ponad 3,5 tony krajanki tytoniowej.

Wyprodukowane przez członków grupy wyroby tytoniowe zostały poddane badaniom przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Łodzi. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, iż papierosy nie odpowiadały wymogom określonym w przepisach. Odnotowano znaczne przekroczenie dopuszczalnych norm dotyczących zawartości nikotyny, substancji smolistych oraz tlenku węgla.

Ustalono, iż działania oskarżonych mogły narazić Skarb Państwa na straty z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego, w wysokości ponad 3 milionów złotych.

Środki zapobiegawcze

Wobec oskarżonych, na wniosek prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, były stosowane środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, zmienione następnie na środki w postaci poręczeń majątkowych, dozorów Policji, zakazów kontaktowania się z określonymi osobami i zakazów opuszczania kraju.

Za zarzucane oskarżonym przestępstwa z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, z art. 54 par. 1 kodeksu karnego skarbowego, z art. 12a ust. 1 i 2 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych i z art. 12 pkt 8 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat, kara grzywny oraz przepadek przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-07-30
Data udostępnienia informacji: 2019-07-29
Liczba odsłon: 798