piątek, 17 lipca 2020

Akt oskarżenia wobec członków grupy przestępczej dokonującej włamań i kradzieży ciągników siodłowych

Akt oskarżenia wobec członków grupy przestępczej dokonującej włamań i kradzieży ciągników siodłowych

Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi 15 lipca 2020 roku skierował do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko 6 osobom, którym zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienia przestępstw przeciwko mieniu. Oskarżeni to mieszkańcy województwa łódzkiego, w wieku od 40 do 54 lat. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Kradli ciągniki siodłowe

W toku postępowania prokurator ustalił, że grupa funkcjonowała głównie na terenie województwa łódzkiego, śląskiego oraz na terytorium Republiki Federalnej Niemiec, w okresie od 2003 do 2015 r. Zajmowała się w szczególności dokonywaniem przestępstw kradzieży z włamaniem i kradzieży mienia znacznej wartości w postaci ciągników siodłowych z naczepami i samochodów ciężarowych, z ładunkiem.

Sprawcy dokonywali przestępstw zwykle w weekendy, w godzinach nocnych, korzystając z czasu gdy kierowcy pozostawiali pojazdy bez nadzoru. Do dokonywania kradzieży wykorzystywali zaawansowane moduły elektroniczne pozwalające na dezaktywację zabezpieczeń antykradzieżowych.

Ponad 100 przestępstw na 28 milionów złotych

Z ustaleń dokonanych przez prokuratora w toku śledztwa wynika, że oskarżeni dopuścili się co najmniej 111 przestępstw, a łączna wartość skradzionego przez nich mienia wynosi ponad 28 milionów złotych.

Od podejrzanych dokonano zabezpieczenia majątkowego na kwotę blisko 800 tysięcy złotych.

Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-07-17
Data udostępnienia informacji: 2020-07-16
Liczba odsłon: 687