poniedziałek, 28 września 2020

Akt oskarżenia wobec grupy przestępczej przemycającej i handlującej narkotykami

Akt oskarżenia wobec grupy przestępczej przemycającej i handlującej narkotykami

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom którym zarzucił kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej handlującej narkotykami i substancjami psychotropowymi.

81 zarzutów

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach oskarżył Krzysztofa N., Artura P., Rafała K., Łukasza M., Tomasza K., Katarzynę G. Olgę H. i Arkadiusza H. łącznie o popełnienie 81 przestępstw w tym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk oraz dokonywanie obrotu znacznymi ilościami narkotyków kwalifikowane z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Grupa działała w okresie od 2011 do 2018 roku na terenie Katowic, Łodzi, Krakowa, Kielc i innych miast na terenie RP, a także w krajach Unii Europejskiej takich jak Królestwo Niderlandów, Republika Czeska. Grupa zajmowała się obrotem, przewozem i dostawą substancjami psychotropowymi i narkotykami oraz „praniem” pieniędzy uzyskanych z narkotyków.

Międzynarodowy przewóz narkotyków

W toku śledztwa prokurator ustalił, że kierujący zorganizowaną grupą przestępczą mieszkaniec województwa śląskiego, na terenie tego województwa zorganizował proceder wytwarzania różnych prekursorów narkotykowych w tym BMK, oleju safrolowego i APPAN-u. Do przestępczej działalności  zwerbował i zaangażował kilkanaście osób. Wykorzystywał przy tym zaufanych znajomych jak i osoby będące w trudnej sytuacji życiowej. Wszystkie te osoby cechowało bezwzględne podporządkowanie liderowi grupy.

Kierujący grupą zorganizował i prowadził wewnątrzwspólnotowy przewóz amfetaminy, metamfetaminy, kokainy, marihuany i wielu innych. Narkotyki były przemycane nie tylko na terenie Unii Europejskiej, ale także do Chin i Australii. W ten proceder zaangażowanych zostało kilku najbliższych współpracowników Krzysztofa N.

W Polsce narkotyki były rozprowadzane poprzez doskonale zorganizowaną siatkę dilerów i przewoźników. Oskarżeni współpracowali z innymi zorganizowanymi grupami przestępczymi, w tym z terenu województwa świętokrzyskiego.

Prokurator zabezpieczył 12 milionów złotych

Pieniądze uzyskiwane z handlu narkotykami oskarżeni lokowali  w nieruchomości położone na terenie całego kraju. Ich własność wielokrotnie przenosili między sobą co miało utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia pieniędzy. W ten sposób oskarżeni „wyprali” co najmniej 12 milionów złotych. Dodatkowo ustalono, że lider grupy, Krzysztof N., w skrytce bankowej zdeponował 3 kilogramy kokainy.

W toku postępowania prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu oskarżonych w wysokości ponad 12 milionów złotych PLN.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-09-28
Data udostępnienia informacji: 2020-09-27
Liczba odsłon: 820