piątek, 25 stycznia 2019

Akt oskarżenia wobec zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem tytoniu

Akt oskarżenia wobec zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem tytoniu

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował 16 stycznia 2019 roku do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 7 osobom. Są oni oskarżeni m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa skarbowe.

Przemycili papierosy o wartości ponad 4 milionów złotych

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że grupa przestępcza kierowana przez Michała L. działała od sierpnia 2015 roku do lipca 2017 roku w miejscowości Stare Okopy, jak też innych miejscowościach na terenie Polski. Oskarżeni w zmiennej konfiguracji osobowej, zajmowali się nielegalnym wwozem na terytorium Polski wyrobów tytoniowych podlegających ograniczeniom obrotu i obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy. Grupa nie dokonywała ich zgłoszenia do kontroli celnej oraz przechowywała wyroby tytoniowe bez oznaczeń polskimi znakami akcyzy. W tym czasie dokonano przemytu łącznej ilości ponad 270 tysięcy paczek papierosów różnych marek bez ich oznaczenia polskimi znakami skarbowymi akcyzy, których łączna wartość wynosi ponad 4 miliony złotych. Powstały z wyniku tego uszczuplenia należności celnej w łącznej kwocie ponad 240 tysięcy złotych, uszczuplenie należnego podatku VAT w łącznej kwocie ponad 1,2 miliona złotych i podatku akcyzowego w łącznej kwocie ponad 4,5 mln złotych.

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej

Prokurator łącznie oskarżył siedem osób, o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienie przestępstw skarbowych w postaci nieujawnienia przedmiotu opodatkowania. Michał L. jest również oskarżony o przekupstwo kwalifikowane z art. 229 par. 3 kodeksu karnego. Prokuratorzy ustalili, że oskarżony wręczył korzyści majątkowe w łącznej kwocie 20 tysięcy złotych. Pięć osób jest oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnianie przestępstw skarbowych w postaci przemytu wyrobów akcyzowych. Ponadto trzem oskarżonym zarzucono również popełnienie innych przestępstw skarbowych.

Wobec dwóch oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowe aresztowanie.

Należy podkreślić, że śledztwo było prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami NOSG w Chełmie i BSW SG w Chełmie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa  

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-01-25
Data udostępnienia informacji: 2019-01-24
Liczba odsłon: 871