wtorek, 01 czerwca 2021

Akt oskarżenia za legalizowanie pobytu cudzoziemcom na terenie RP

Akt oskarżenia za legalizowanie pobytu cudzoziemcom na terenie RP

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do sądu aktu oskarżenia przeciwko 9 członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się legalizowaniem na terenie RP pobytu cudzoziemcom, którzy mogli stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Dotychczas w tej sprawie oskarżono 20 osób.

Postępowanie prowadził Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu.

Zakres zarzutów

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk oraz ułatwienie pobytu cudzoziemcom na terytorium RP kwalifikowane z art. 264a par. 1 kk.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

W skład grupy wchodzili Polacy jak również obywatele Ukrainy, Tunezji i Egiptu. Grupa działała w okresie od 2016 do 2019 roku, swoją działalność przestępczą skoncentrowała przede wszystkim na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego. Cudzoziemcy pochodzili m. in. z Iraku, Iranu, Afganistanu, Jemenu, Jordanii, Syrii, Pakistanu, Egiptu, Algierii, Indii, Iraku, Bangladeszu, Libii

Szef grupy został już skazany

Kierujący przestępczym procederem obywatel Egiptu został już prawomocnie skazany na kare 3 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności. W toku postępowania prokurator ustalił, że lider grupy mieszkający na terenie województwa mazowieckiego wykorzystywał do przestępczego procederu osoby bezdomne lub znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej oferując im niewielkie kwoty pieniężne w zamian za założenie podmiotu gospodarczego na swoje dane osobowe. Założone podmioty nie prowadziły faktycznej działalności gospodarczej, a jedynie służyły do wystawiania fikcyjnych umów o zatrudnieniu, które następnie grupa przestępcza wykorzystywała do wyłudzenia cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy na terenie RP.

Podział ról i zadań

W skład grupy wchodziły zarówno osoby zajmujące się rejestrowaniem podmiotów gospodarczych na swoje dane osobowe jak również pełnomocnicy cudzoziemców, którzy zajmowali się wypisywaniem wniosków o zezwolenie na ich pobyt czasowy na terenie RP, kompletowaniem dokumentów niezbędnych do wniosków, a następnie reprezentowaniem cudzoziemca przed organami państwowymi. Efektem działalności grupy było wyłudzenie i usiłowanie wyłudzenia czasowych zezwoleń na pobyt cudzoziemców na terytorium RP ze względu na podjęcie pracy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-06-01
Data udostępnienia informacji: 2021-06-01
Liczba odsłon: 804