czwartek, 08 sierpnia 2019

Akt oskarżenia za nielegalną produkcję i przechowywanie tytoniu

Akt oskarżenia za nielegalną produkcję i przechowywanie tytoniu

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował do Sądu Rejonowego w Kościanie akt oskarżenia przeciwko 14 cudzoziemcom. Są oni oskarżeni po nielegalną produkcję i przechowywanie papierosów.

Przestępstwa skarbowe

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu oskarżył dziewięciu obywateli Ukrainy oraz pięciu obywateli Mołdawii o przestępstwa skarbowe polegające na nielegalnej produkcji oraz przechowywaniu wyrobów tytoniowych bez znaków skarbowych akcyzy. Nielegalny proceder miał miejsce na terenie województwa wielkopolskiego.
Oskarżonym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nielegalna fabryka papierosów

W toku postępowania prowadzonego przez Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu pod koniec listopada 2018 roku, funkcjonariusze Straży Granicznej z Krosna Odrzańskiego zlokalizowali i zlikwidowali profesjonalnie wyposażoną fabrykę produkującą nielegalne papierosy. Była ona usytuowana na terenie jednej z miejscowości powiatu kościańskiego W hali produkcyjnej ujawniono dobrze ukrytą, specjalnie wygłuszoną i zaciemnioną nielegalną fabrykę.

Zabezpieczono ponad 13 milionów nielegalnych papierosów

W toku postępowania zabezpieczono ponad 13,4 mln sztuk papierosów, przeszło 15,7 tony tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości 20 mln zł. Fabryka była wyposażona w profesjonalną linię produkcyjną składającą się z zespołu maszyn służących do produkcji papierosów, pakowania i foliowania wraz z poligrafią o wartości co najmniej 2 milionów złotych. Podczas produkcji papierosów zatrzymano wówczas 14 cudzoziemców.
Gdyby zabezpieczony towar trafił na rynek Skarb Państwa poniósłby straty w wysokości ponad 30 milionów złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-08-08
Data udostępnienia informacji: 2019-08-08
Liczba odsłon: 579