środa, 22 stycznia 2020

Akt oskarżenia za nielegalną produkcję papierosów w wyniku której Skarb Państwa stracił 121 milionów złotych

Akt oskarżenia za nielegalną produkcję papierosów w wyniku której Skarb Państwa stracił 121 milionów złotych

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom. Prokurator zarzucił im działanie w zorganizowanej grupie przestępczej w celu wytwarzania podrabianych wyrobów tytoniowych. Oskarżeni to czterech Polaków i Ormianin.

Zakres zarzutów

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, wytwarzanie podrabianych wyrobów tytoniowych, opatrzonych znakami towarowymi znanych marek kwalifikowany z art. 305 ust. 1 i 3 ustawy prawo przemysłowe oraz z art. 12a ust. 1 i 2 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, a nadto dokonywanie przestępstw skarbowych.

Przestępstwa zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Skarb Państwa stracił 121 milionów złotych

W toku śledztwa prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie Polski w latach 2017-2018. W wyniku jej działalności Skarb Państwa stracił prawie 121 mln złotych z tytułu uszczuplonych podatków VAT i akcyzy.

Jak ustalił prokurator oskarżeni w ramach zorganizowanej grupy przestępczej uczestniczyli w procederze nielegalnej produkcji papierosów, w szczególności zajmowali się produkcją opakowań do papierosów, ich dostarczaniem oraz transportem.

Wcześniej oskarżono cztery osoby

Sprawa, w której skierowano akt oskarżenia, była kontynuacją śledztwa prowadzonego od kwietnia 2018 roku wspólnie z Nadodrzańskim Oddziałem Straży Granicznej. W toku postępowania ujawniono dwie pełne linie produkcyjne papierosów na terenie miejscowości Brody i Chromiec (woj. wielkopolskie) oraz nielegalną drukarnię podrabianych opakowań do papierosów znajdującą się na terenie Łodzi.  Wcześniej w kwietniu 2019 roku, w związku z działaniem opisanej grupy przestępczej, skierowano akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Poznaniu wobec czterech obywateli Serbii, których zatrzymano podczas procesu produkcyjnego.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-01-22
Data udostępnienia informacji: 2020-01-22
Liczba odsłon: 811