wtorek, 09 lutego 2021

Akt oskarżenia za nielegalną produkcję papierosów

Akt oskarżenia za nielegalną produkcję papierosów

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Radomiu akt oskarżenia przeciwko 8 osobom wchodzącym w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która prowadziła nielegalną produkcję papierosów.

Zakres zarzutów

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk,  wprowadzenie do obrotu produktów opatrzonych podrobionym znakiem towarowym z czego oskarżeni uczynili sobie stałe źródło dochodu kwalifikowane z art. 305 ust. 3 ustawy prawo własności przemysłowej, popełnienie przestępstw karnoskarbowych oraz przestępstw z ustawy o wyrobach tytoniowych i z ustawy o przeciwdziałaniu skutkom palenia tytoniu.

W wyniku przestępczej działalności oskarżonych doszło do narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego w kwocie ponad 6,7 miliona złotych oraz z tytułu podatku VAT w kwocie ponad 1,6 miliona złotych.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Profesjonalna fabryka papierosów

W toku śledztwa prokurator ustalił, że w celu produkcji papierosów członkowie grupy wynajęli lokal użytkowy wraz z pomieszczeniami socjalnymi, gdzie umieścili linię do produkcji papierosów oraz agregaty zasilające je w energię elektryczną. Linia produkcyjna składała się z profesjonalnej maszyny do produkcji papierosów. Wszystkie urządzenia znajdujące się w nielegalnej fabryce miały swoje źródło zasilania w postaci dwóch agregatów działających na olej napędowy.

W skład grupy wchodzili Polacy i Ukraińcy

W toku śledztwa ustalano, że przygotowania do produkcji grupa rozpoczęła w maju 2020 roku natomiast sama fabryka rozpoczęła działalność co najmniej od 3 lipca 2020 roku. Do pracy przy wyrobie papierosów zostali zatrudnieni obywatele polscy tj. Maciej Ś. i Dariusz K oraz obywatele Ukrainy Oleh D., Volodymyr K., Serhii L., Dmytro S., Artur V. oraz Yurii Y. Maciej Ś. i Dariusz K nadzorowali prowadzoną produkcję. W toku śledztwa prokurator ustalił, że Yurii Y. posiadał doświadczenie zawodowe w zakresie produkcji papierosów wynikające z wcześniejszej pracy w zakładach tytoniowych na terenie Ukrainy.

Koniec działalności i przejęcie prawie 1,2 tony tytoniu

Fabryka zakończyła swoją działalność 13 lipca 2020 r. kiedy wszyscy oskarżeni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Policji na gorącym uczynku w czasie produkcji papierosów. W toku prowadzonych czynności zabezpieczono krajankę tytoniową wykorzystywana do produkcji papierosów w ilości prawie 1,2 tony oraz kartony zawierające uszkodzone papierosy o łącznej wadze 429 kilogramów. Zabezpieczono również 624 tysięcy sztuk papierosów, które zostały oznaczone podrobionymi znakami towarowymi znanych producentów papierosów.  W toku śledztwa prokurator ustalił, że wytwarzane nielegalnie papierosy nie spełniały norm określonych dla tego rodzaju produktów zawierając wyższą niż dopuszczalna zawartość tlenku węgla oraz substancji smolistych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-02-09
Data udostępnienia informacji: 2021-02-09
Liczba odsłon: 514