czwartek, 27 maja 2021

Akt oskarżenia za nielegalne urządzenie gier hazardowych

Akt oskarżenia za nielegalne urządzenie gier hazardowych

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował (20 maja 2021 r.) do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 11 osobom zarzucając im urządzanie gier hazardowych na automatach w tym sześciu oskarżonym działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Śledztwo było prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku.

Zakres zarzutów

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zarzucił oskarżonym popełnienie przestępstw karnoskarbowych polegających na nielegalnym urządzaniu gier hazardowych oraz sześciu osobom udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk. W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa działała w okresie od 4 marca 2015 r. do 6 grudnia 2016 r., na terenie województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz wielkopolskiego.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Obserwowali Urząd Celny 

Prowadzony przez oskarżonych proceder polegał na poszukiwaniu przez tzw. operatorów miejsc (lokali), w których umieszczane były automaty do gier losowych. Automaty były odpowiednio zaprogramowane, aby wygrane nie przekraczały określonego pułapu procentowego środków pieniężnych, które zostały „zainwestowane” przez graczy. Dwóch oskarżonych prowadziło obserwację  Urzędu Celnego w Gdańsku, dzięki czemu uprzedzali oni pozostałych członków grupy o wyjeździe samochodów Służby Celnej oraz kierunku, w jakim funkcjonariusze się udawali. Informacje te pozwalały osobie kierującej działaniami grupy i pozostałym osobom na uprzedzenie pracowników poszczególnych lokali o konieczności zamknięcia lokalu i wyłączenia automatów. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, działając w celu ukrycia swojego zaangażowania w urządzanie gier hazardowych na automatach do gier losowych, wykorzystali dane podmiotów gospodarczych (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością), które były prezentowane jako podmioty faktycznie prowadzące wskazaną działalność, a oskarżeni przedstawiali siebie jako pracowników tych podmiotów.

Prokurator zabezpieczył milion złotych w tym sztabki złota

W toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczenia mienia należącego do oskarżonych o łącznej wartości ponad milion złotych w tym sztabki złota i gotówkę. W trakcie czynności procesowych przeprowadzonych w toku śledztwa przeszukano 40 lokali w których dokonano zabezpieczenia 302 sztuk automatów.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-05-27
Data udostępnienia informacji: 2021-05-26
Liczba odsłon: 694