add_filter('xmlrpc_enabled', '__return_false'); Akt oskarżenia za nielegalny handel bronią, amunicją i substancjami wybuchowymi – Prokuratura Krajowa
piątek, 22 marca 2019

Akt oskarżenia za nielegalny handel bronią, amunicją i substancjami wybuchowymi

Akt oskarżenia za nielegalny handel bronią, amunicją i substancjami wybuchowymi

Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom. Są one oskarżone m.in. o nielegalne posiadanie i handel bronią palną, amunicją oraz substancjami wybuchowymi.

Handlowali bronią

W toku postępowania prokuratorzy Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku ustalili, że w okresie od 2016 roku do marca 2018 roku na terenie Sokołowa Podlaskiego, Nura, Szepietowa, Ciechanowca i innych miejscowościach dochodziło do nielegalnego handlu bronią palną i amunicją. Prokuratorzy ustalili, że wiodące role w tym procederze odgrywali Józef S. oraz Sławomir W.

Zarzuty wobec 9 osób

W toku postępowania prokurator przedstawił łącznie 9 osobom zarzuty m.in. nielegalnego handlu bronią palną kwalifikowane z art. 263 par. 1 kodeksu karnego, nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji kwalifikowane z art. 263 par. 2 kk oraz handlu substancjami i przyrzadami wybuchowymi kwalifikowane z art. 171 par. 1 kk. Sławomir W. oraz Józef S. uczynili sobie z popełnianych przestępstw stałe źródło, a zatem ich czyny zostały zakwalifikowane przy zastosowaniu art. 65 kk.

Środki zapobiegawcze

W toku śledztwa z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec Józefa S. oraz Sławomir W. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie. W toku postępowania środek ten wobec Józefa S. został zmieniony na poręczenie majątkowe. Wobec sześciu osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji i poręczeń majakowych.

Na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył od Sławomira W. pieniądze w kwocie 100 tysięcy złotych.

Przestępstwo nielegalnego handlu bronią kwalifikowane z art. 263 par. 1 kk zagrożone jest karą do 10 lat pozbawiania wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-22
Data udostępnienia informacji: 2019-03-21
Liczba odsłon: 4 339

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj