środa, 27 stycznia 2021

Akt oskarżenia za oszustwa na szkodę 231 pokrzywdzonych

Akt oskarżenia za oszustwa na szkodę 231 pokrzywdzonych

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Rumunii Emilianowi S. i Lucianowi A. o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenie ponad 1,7 miliona złotych na szkodę 231 osób. Śledztwo prowadziło Centralne Biuro Śledcze Policji.

Zakres zarzutów

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej  w Katowicach zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk, oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości kwalifikowane z art. 286 par. 1 kk w zw. z art. 294 par. 1 kk, pranie pieniędzy z art. 299 par. 1 i 5 kk i inne. Wobec oskarżonych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Oszukali 231 osób

W toku postępowania prokurator ustalił, że oskarżeni działali w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej w okresie od listopada 2016 roku do sierpnia 2017 roku na terenie różnych miast Polski m.in. Katowic, Warszawy, Gdańska, Sopotu i Poznania oraz na terytorium Rumunii i innych krajów europejskich. Oskarżeni działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami założyli kilkadziesiąt rachunków bankowych jako obywatele Francji, posługując się podrobionymi dokumentami. Następnie pod pozorem zawarcia umów cywilnoprawnych wyłudzili od 231 pokrzywdzonych ponad 1,7 miliona złotych oraz ponad 8,5 tysiąca euro. Pokrzywdzeni dokonywali zapłaty za usługi i towary, których nie otrzymywali oraz nie odzyskiwali wpłaconych środków.

Następnie członkowie grupy podejmowali czynności polegające na praniu brudnych pieniędzy, ponieważ transferowali wyłudzone pieniądze na inne rachunki bankowe zlokalizowane w kilku krajach Europy. Miało to na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków pieniężnych o znacznej wartości.

Prokurator odzyskał część pieniędzy

W toku śledztwa prokurator dokonał blokady pieniędzy na kwotę 980 tysięcy złotych oraz ponad 85 tysięcy euro, które uznano za dowody rzeczowe, a ponadto na mieniu jednego z oskarżonych dokonano zabezpieczenia majątkowego na kwotę ponad 65 tysięcy złotych.

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej  w Katowicach nadal prowadzi  śledztwo zmierzające do ustalenia i zatrzymania pozostałych członków tej międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-01-27
Data udostępnienia informacji: 2021-01-26
Liczba odsłon: 850