wtorek, 14 lipca 2020

Akt oskarżenia za oszustwa podatkowe

Akt oskarżenia za oszustwa podatkowe

Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku skierował do Sądu Rejonowego w Pabianicach akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Pakistanu oraz obywatelowi Indii oskarżonym o oszustwa podatkowe. Mężczyzn zatrzymywała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zakres zarzutów

Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku oskarżył obywatela Pakistanu oraz obywatela Indii o poświadczanie nieprawdy w dokumentacji kwalifikowane z art. 271 par. 1 i 4 kk oraz popełnienie przestępstw skarbowych. Na skutek przestępczej działalności straty Skarbu Państw wyniosły ponad 10,2 miliona złotych.
Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Śledztwo, prowadzone przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku dotyczyło oszustw podatkowych związanych z obrotem wyrobami tekstylnymi pochodzącymi z krajów Dalekiego Wschodu sprzedawanymi na terenie Polski.

Narazili Skarb Państwa na straty w wysokości 10,2 miliona złotych

Prokurator ustalił, że oskarżeni będący właścicielami hurtowni z odzieżą sprowadzali towar kontenerowcami do portu w Hamburgu. Następnie był on dostarczany do Polski, do firm prowadzonych przez oskarżonych, którzy podawali nieprawdę w deklaracjach VAT, wykazując w nich nierzetelne faktury zakupowe. Działanie oskarżonych miało na celu uniknięcie opodatkowania. Mężczyźni w latach 2012-2014 narazili Skarb Państwa na straty w wysokości ponad 10,2 miliona złotych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-07-14
Data udostępnienia informacji: 2020-07-13
Liczba odsłon: 873