czwartek, 10 stycznia 2019

Akt oskarżenia za pranie pieniędzy w kwocie prawie 850 tysięcy Euro

Akt oskarżenia za pranie pieniędzy w kwocie prawie 850 tysięcy Euro

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Ihorowi L. obywatelowi Ukrainy. Jest on oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i tzw. pranie pieniędzy w kwocie prawie 850 tysięcy Euro.

Ihor L. oskarżony jest o dwa czyny

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie oskarżył Ihora L. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, tj. popełnienie przestępstwa z art. 258 par 1 kodeku karnego.

Drugi czyn dotyczy prania pieniędzy polegającego na podjęciu czynności mających na celu utrudnienie pochodzenia nielegalnie uzyskanych środków pieniężnych z art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego. Jak ustalili prokuratorzy oskarżony przyjął prawie 850 tysięcy Euro od innych spółek, następnie dokonał przelewów tych pieniędzy na rachunki innych podmiotów gospodarczych, tytułem nieistniejących transakcji handlowych, zaś przelewy te miały pozorować dokonanie tych transakcji.

Spółka zarządzana przez oskarżonego  była zarejestrowana na Cyprze 

Oskarżony wchodził w skład międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się dokonywaniem wyłudzeń zwrotu podatku VAT oraz podejmowaniem działań mających utrudnić stwierdzenie pochodzenia nielegalnie uzyskanych pieniędzy. Oskarżony założył rachunek w banku, a następnie dokonywał przelewów środków finansowych pochodzących z czynów zabronionych, polegających na wyłudzeniu zwrotu podatku VAT.

Spółka w imieniu której działał Ihor L. powstała w celu pozorowania wspólnie z innymi firmami transakcji handlowych służących do wyłudzeń zwrotu podatku VAT i została zarejestrowana na Cyprze. Miejscem jej siedziby miał być Edynburg, natomiast pełnomocnictwo do działania miał Ihor L. nie przebywający w Wielkiej Brytanii obywatel Ukrainy. Ustalono, że spółka ta nie zatrudniała żadnych osób i nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej.

Grupa dokonywała wyłudzeń VAT

W toku postępowania ustalono, że grupa działała w okresie od stycznia 2014 roku do kwietnia 2017 roku w Warszawie i innych miejscowościach na terenie kraju oraz poza jego granicami.

Członkowie grupy zakładali na terenie Polski rachunki w bankach dla różnych firm, w tym mających swoje siedziby poza granicami Rzeczpospolitej, na które dokonywano wpłat dużych sum pieniędzy z różnych zagranicznych spółek. Pieniądze te przelewane były tego samego dnia na rachunki innych podmiotów gospodarczych, zwykle mających swoje siedziby również poza granicami Polski, w tym w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Estonii, Łotwie i Finlandii. Mechanizm dokonywania przelewów bankowych uzasadniał podejrzenie, iż założone rachunki wykorzystywane są do uwiarygodnienia dokonania transakcji handlowych, służących do wyłudzenia zwrotu podatku VAT, zaś czynności śledztwa potwierdziły, iż wyłudzenie zwrotu podatku VAT faktycznie miało miejsce przez firmy działające  w Szwecji i Finlandii.

Ile grozi oskarżonemu

Wobec oskarżonego na wniosek prokuratora jest stosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Czyny zarzucone oskarżonemu zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo przeciwko pozostałym członkom zorganizowanej grupy przestępczej toczy się.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-01-10
Data udostępnienia informacji: 2019-01-09
Liczba odsłon: 2 413