wtorek, 07 lipca 2020

Akt oskarżenia za pranie pieniędzy z oszustw phishingowych

Akt oskarżenia za pranie pieniędzy z oszustw phishingowych

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu Okręgowego w Kielcach akt oskarżenia wobec trzech osób o przestępstwa polegające na praniu pieniędzy. Śledztwo prowadzone było wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Opolu.

Ataki phisingowe

W ramach skomplikowanego, międzynarodowego postępowania prokuratorzy ujawnili złożony mechanizm przestępczy. W pierwszym etapie przestępstwa dochodziło do oszustwa internetowego realizowanego metodą tzw. phishingu (kradzież tożsamości w sieci) na szkodę firm handlowych z całego świata. Polskie służby ujawniły, iż były to działające na rynkach światowych firmy z Tunezji, Niemiec oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Z dalszych ustaleń wynika, że ataki phishingowe organizowały osoby narodowości nigeryjskiej m.in. z terytorium Wielkiej Brytanii.

W ramach podejmowanych przez przestępców działań pokrzywdzone firmy straciły na rzecz przestępców kwoty od 14 000 Euro do 450 000 Euro, w łącznej wysokości 649 000 Euro.

Polski wątek

W drugim etapie działalności przestępczej ukrywano, a następnie wypłacano  skradzione pieniądze. Czynności te przeprowadzało m.in. trzech polskich obywateli: Ewa J.; Stanisław B. oraz Ewelina J. których prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu oskarżył o pranie pieniędzy kwalifikowane z art. 299 par. 1 kk.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zabezpieczył 370 tysięcy złotych

Dzięki skutecznym działaniom prokuratora podjętymi we współpracy z bankami wstrzymano i zabezpieczono część pieniędzy w kwocie przekraczającej 370 tysięcy złotych.

Przeprowadzenie efektywnego śledztwa w tym skomplikowanym stanie faktycznym było możliwe także dzięki ścisłej współpracy Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu z służbami śledczymi Niemiec, Tunezji oraz Wielkiej Brytanii.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-07-07
Data udostępnienia informacji: 2020-07-06
Liczba odsłon: 965