wtorek, 30 marca 2021

Akt oskarżenia za przemyt narkotyków do Szwecji

Akt oskarżenia za przemyt narkotyków do Szwecji

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował akt oskarżenia przeciwko Adrianowi J, Krystianowi B., Pawłowi K. i Barbarze B., którym zarzucił udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej m.in. przemytu substancji psychotropowych w postaci płynnej amfetaminy z Polski na teren Królestwa Szwecji oraz przerób tej substancji na terytorium Królestwa Szwecji. Ponadto Adrianowi J. prokurator zarzucił kierowanie tą grupą przestępczą. Śledztwo było prowadzone przez funkcjonariuszy z Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Płynna amfetamina jako śliwowica

W toku postępowania prokurator ustalił, że grupa rozpoczęła działalność w 2016 roku i zajmowała się przemytem do Szwecji płynnej amfetaminy, która była przewożona w butelkach jako śliwowica. Amfetamina dostarczana była do Szwecji drogą morską. Członkowie grupy korzystali z przepraw promowych na trasie Szczecin – Ystad. Płynna amfetamina przerabiana była następnie na terenie Szwecji, m.in. w Uppsali, na jej siarczan, a następnie była rozprowadzana na terytorium Szwecji.  Oprócz narkotyków do Szwecji przemycane były również produkty do przerobu wskazanej substancji m.in stężony kwas siarkowy. Jeden  z członków grupy posiadał powiązania rodzinne w Szwecji i to pomogło grupie w znalezieniu kanałów przemytu oraz odbiorców na amfetaminę. Przestępstwa narkotykowe kwalifikowane m.in. z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Pierwsze zatrzymania będące wynikiem współdziałania  CBŚP i SG miały miejsce w 2019 roku. Wówczas w Krakowie dokonano zatrzymano kurierów przygotowanych do wyjazdu z narkotykami do Szwecji. Z ustaleń dokonanych przez prokuratora wynika, że grupa przemyciła łącznie 15 litrów amfetaminy, które zostały tam przerobione na siarczan amfetaminy w ilości 20 kg wprowadzony do obrotu na terenie Szwecji.

Pożyczki bankowe

Grupa działając w Polsce dokonywała również przestępstw przeciwko mieniu  i dokumentom polegających na wyłudzeniu kredytów, pożyczek gotówkowych celem zapewnienia środków finansowych niezbędnych do działań związanych z przemytem i obrotem narkotykami. Oskarżeni wyłudzili z banków i instytucji zajmujących się udzielaniem pożyczek  – kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych oraz usiłowali wyłudzić na podstawie sfałszowanych zaświadczeń, pieniądze w łącznej kwocie kilkuset tysięcy złotych jednak zamierzonego skutku nie osiągnęli z uwagi na negatywne  weryfikacje złożonych wniosków przez banki i instytucje finansowe.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-03-30
Data udostępnienia informacji: 2021-03-29
Liczba odsłon: 1 444