środa, 21 listopada 2018

Akt oskarżenia za przemyt ponad 100 kg narkotyków

Akt oskarżenia za przemyt ponad 100 kg narkotyków

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia, przeciwko pięciu mieszkańcom Gdańska tj.: Piotrowi M. (lat 48 ojciec), również Piotrowi M. (lat 21 syn), Romanowi R. (lat 57), Sławomirowi T. (lat 37) i Sławomirowi S. (lat 35). Mężczyźni zostali oskarżeni o popełnienie, w różnych konfiguracjach osobowych, łącznie trzydziestu czterech przestępstw. Trzej spośród oskarżonych stoją pod zarzutami udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Głównemu oskarżonemu zarzucono popełnienie łącznie czternastu przestępstw. Dziewięć z nich dotyczy przemytu środków odurzających.

Sprawcy zostali zatrzymani na autostradzie

W toku postępowania prokuratorzy Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku ustalili, że w niedzielę 19 lutego 2017 r., o godz. 23:50, na bramkach zjazdowych Autostrady A 1 w Rusocinie k/Gdańska, funkcjonariusze Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku, wspólnie z funkcjonariuszami Grupy Mobilnej Izby Celnej w Gdyni zatrzymali do kontroli samochód Mitsubishi Pajero, wraz z przyczepką towarową. Kierowcą samochodu był Roman R., a pasażerami Piotr M. i jego syn, również Piotr M. W czasie kontroli pojazdu pies tropiący zaznaczył ślad zapachowy przy przyczepce towarowej. Podjęto decyzję o jej drobiazgowym sprawdzeniu. Prześwietlenie przy użyciu specjalistycznego sprzętu rentgenowskiego wykazało, że w podwójnych ściankach podłogi znajdowały się bliżej nieokreślone pakunki. Po rozebraniu konstrukcji przyczepki ujawniono schowek, z którego wyjęto 49 pakietów z marihuaną, o łącznej masie 21,48 kg. Ponadto w torbie podróżnej Piotra M. (seniora), ujawniono woreczek z 12 g suszu roślinnego (marihuana), a także woreczek z 5,5 g białego proszku (kokaina). W wyniku przeszukania garażu, pozostającego w dyspozycji Romana R., ujawniono 18 pakunków z zawartością haszyszu, o łącznej masie ponad 18 kg oraz 11 pakunków z zawartością marihuany, o łącznej masie ponad 2,5 kg. Ponadto ujawniono wagi elektroniczne, które mogły służyć do porcjowania narkotyków.

Oskarżeni przywieźli narkotyki z Hiszpanii

W toku postępowania prokuratorzy Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku ustalili, że działalność zorganizowanej grupy przestępczej, polegała na przywozie narkotyków z Hiszpanii na terytorium RP oraz ich wywozie do Norwegii. Grupa działała od lipca 2016 r., do czasu zatrzymania oskarżonych, to jest do lutego 2017 r.  Prokuratorzy ustalili, że w tym czasie oskarżeni przywieźli z Hiszpanii do Polski niemalże 100 kilogramów marihuany i ponad 2 kilogramy haszyszu, a także wywieźli z Polski do Norwegii ponad 12 kilogramów marihuany.

Prokuratorzy Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zarzucili oskarżonym również przewiezienie 250 gramów marihuany pomiędzy Hiszpanią, a Włochami, posiadanie na terenie Polski niewielkich ilości różnego rodzaju narkotyków, a także posiadanie amunicji do broni palnej.

Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą pozbawienia wolności do 15 lat.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-11-21
Data udostępnienia informacji: 2018-11-21
Liczba odsłon: 1 556