poniedziałek, 04 stycznia 2021

Akt oskarżenia za przygotowania do spowodowania eksplozji materiałów wybuchowych

Akt oskarżenia za przygotowania do spowodowania eksplozji materiałów wybuchowych

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko trzem osobom. Dwóch mężczyzn jest oskarżonych m.in. o przygotowanie do dokonania eksplozji materiałów wybuchowych, które zagrażały życiu i zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

Zakres zarzutów

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zarzucił oskarżonym przygotowania do dokonania eksplozji materiałów wybuchowych, które zagrażały życiu i zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach kwalifikowane z art. 168 kk w zw. z art. 163 par. 1 pkt 3 kk.

Kolejne zarzuty dotyczą wytwarzania i posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej kwalifikowane z art. 263 par. 1 i 2 kk oraz wytwarzania i posiadania substancji wybuchowych kwalifikowane z art. 171 par.  1 kk w zb. z art. 12 ustawy o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych. Ponadto jeden z mężczyzn jest oskarżony o stworzenie dokumentu, w którym nawoływał do nienawiści na tle różnic etnicznych i wyznaniowych kwalifikowane z art. 256 par. 2 kk.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Trzeciemu z oskarżonych prokurator zarzucił posiadanie bez wymaganego zezwolenia prekursorów materiałów wybuchowych kwalifikowane z art. 12 ustawy o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych. Czyn ten zagrożony jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Zabezpieczono materiały wybuchowe i broń

W trakcie śledztwa zabezpieczono materiały wybuchowe, cztery sztuki broni palnej, w tym samodziałowy pistolet maszynowy i amunicję, a także produkty i narzędzia umożliwiające produkcję materiałów wybuchowych, substancje pirotechniczne oraz prekursory do produkcji narkotyków.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-01-04
Data udostępnienia informacji: 2021-01-03
Liczba odsłon: 2 169

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj