piątek, 15 marca 2019

Akt oskarżenia za udział w obrocie narkotykami

Akt oskarżenia za udział w obrocie narkotykami

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko Jerzemu G. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się produkowaniem i wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych.

Międzynarodowy charakter grupy

Sprawa przeciwko Jerzemu G. została wyłączona z obszernego śledztwa prowadzonego w Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. W toku postępowania prokurator ustalił, że  zorganizowana grupa przestępcza, w skład której wchodził oskarżony, działała w Szczecinie oraz na terenie innych miejscowości w województwie zachodniopomorskim, w Polsce oraz w Holandii i Hiszpanii.

Celem grupy było popełnianie przestępstw o charakterze transgranicznym w tym  produkowanie w znacznych ilościach substancji psychotropowej w postaci amfetaminy oraz  wprowadzanie jej do obrotu, a także wewnątrzwspólnotowa dostawa ziela konopi innych niż włókniste  tzw. marihuany z Hiszpanii do Polski, z zamiarem wprowadzenia jej do obrotu. Jak ustalili prokuratorzy grupa zajmowała się również wyłudzaniem podatku VAT.

Grupa została rozbita

Skuteczne działania prokuratorów Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie oraz funkcjonariuszy Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji z Wydziału do Walki z Zorganizowaną Przestępczością Narkotykową we wrześniu 2018 r. doprowadziły do definitywnego rozbicia działającej struktury przestępczej, której członkowie produkowali znaczne ilości amfetaminy na komponentach sprowadzanych z Holandii. W wyniku przeprowadzonych czynności w sprawie zabezpieczono łącznie  prawie 12 kilogramów amfetaminy wyprodukowanej w Szczecinie.

Zakres zarzutów

Jerzemu G., który sprzedał amfetaminę nabywcom za kwotę ponad 100 tysięcy złotych,  prokurator zarzucił uczestniczenie wraz z innymi ustalonymi osobami w obrocie tą substancją psychotropową, jak również usiłowanie wprowadzenia do obrotu ponad 7 kilogramów amfetaminy. Ponadto Jerzy G. jest oskarżony  o uczestniczenie w obrocie kokainą w ilości 60 gramów. Kolejny zarzut dotyczy przygotowania do wewnątrzwspólnotowej dostawy znacznej ilości ziela konopi innych niż włókniste, tzw. marihuany z Hiszpanii do Polski, z zamiarem jej wprowadzenia do obrotu na terenie Polski, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Łącznie Jerzemu G. zarzucono popełnienie ośmiu czynów związanych z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz szeroko rozumianym handlem narkotykami, z którego to procederu oskarżony uczynił sobie stałe źródło dochodu.

Za przestępstwa narkotykowe oskarżonemu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-15
Data udostępnienia informacji: 2019-03-14
Liczba odsłon: 705