środa, 08 maja 2019

Akt oskarżenia za uprawę marihuany

Akt oskarżenia za uprawę marihuany

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował (24 kwietnia 2019 roku) do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom. Są oni oskarżeni m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i uprawę marihuany.

Zakres zarzutów

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie oskarżył czterech obywateli Wietnamu oraz dwoje Polaków. Cudzoziemcom zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz przestępstwa polegające na uprawie konopi innych niż włókniste i wytwarzanie znacznej ilości marihuany. Dwóch obywateli Polski (małżeństwo – Stanisława A. i Annę A.) oskarżono o pomocnictwo do uprawy konopi innych niż włókniste i wytwarzania znacznej ilości marihuany.

Zlikwidowano plantacje

Przedmiotem aktu oskarżenia są zlikwidowane plantacje konopi innych niż włókniste znajdujące się na terenie województwa warmińsko – mazurskiego i zachodniopomorskiego, gdzie ujawniono i zatrzymano pracujących tam obywateli Wietnamu, w tym 29 maja 2018 roku w wyniku realizacji czynności procesowych na terenie województwa zachodniopomorskiego (miejscowość Bienice) ujawniono plantację na której przedmiotem uprawy było 2735 roślin konopi innych niż włókniste, mogących dostarczyć znacznej ilości ziela konopi. W toku postępowania prokurator ustalił, że z powyższej plantacji można było uzyskać marihuanę, w tym w ilości ponad 60 kilogramów o wartości czarnorynkowej około miliona złotych.

Kolejna plantacja

Podczas kolejnych czynności procesowych przeprowadzonych 1 czerwca 2018 roku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (miejscowość Gołdap) ujawniono plantację na której uprawiano 1139 żywych roślin konopi innych niż włókniste, mogących dostarczyć znacznej ilości ziela konopi. Z plantacji tej można było uzyskać marihuanę w ilości ponad 25 kilogramów o wartości czarnorynkowej ponad 350 tysięcy złotych.

Konopie były uprawiane w specjalnie do tego celu wyposażonych pomieszczeniach posiadających odpowiednią instalację oświetleniową i wentylacyjną.

Oskarżeni przebywają w areszcie

Wobec 4 oskarżonych obywateli Wietnamu stosowany jest w dalszym czasie środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Przestępstwo wytwarzania znacznych ilości narkotyków zagrożone jest karą grzywny i karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

O sprawie pisaliśmy:

Kolejne zatrzymania i areszty za uprawę marihuany

Zlikwidowano kolejne plantacje marihuany

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-05-08
Data udostępnienia informacji: 2019-05-07
Liczba odsłon: 5 222