wtorek, 11 lutego 2020

Akt oskarżenia za usiłowanie porwania dla okupu

Akt oskarżenia za usiłowanie porwania dla okupu

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu 7 lutego 2020 roku skierował do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko Marcinowi M., Ryszardowi Ł., Andrzejowi W. i Stanisławowi W. Prokurator zarzucił im popełnienie dwóch zbrodni polegających na usiłowaniu wymuszeń rozbójniczych oraz usiłowaniu wzięcia i przetrzymywania dwojga zakładników, w celu zmuszenia ich do zapłaty okupu w zamian za uwolnienie.

Postępowanie było prowadzone pod nadzorem prokuratora przez Zarząd we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji.

Zakres zarzutów

Oskarżonym Marcinowi M., Ryszardowi Ł., Andrzejowi W. i Stanisławowi W. prokurator zarzucił popełnienie dwóch zbrodni z art. 13 par. 1 kk w zw. z art. 252 par. 1 kk i art. 282 kk. Marcinowi M. przypisano działanie w ramach tzw. sprawstwa kierowniczego. Wszyscy oskarżeni byli dotychczas wielokrotnie karani sądownie, a Marcin M. i Ryszard Ł. będą odpowiadać w tej sprawie w warunkach recydywy.

Ponadto Marcinowi M. zarzucono popełnienie dwóch przestępstw polegających na kierowaniu gróźb karalnych w celu zmuszenia pokrzywdzonego do określonego zachowania oraz usiłowaniu wymuszenia rozbójniczego.

W toku śledztwa wobec wszystkich oskarżonych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, a w trakcie przeprowadzonych przeszukań ujawniono i zabezpieczono szereg przedmiotów służących do popełnienia przestępstw, w tym sekator, paralizator i pałkę teleskopową. Nadto ujawniono liczne odręczne zapiski świadczące o wspólnym porozumieniu podejrzanych w zakresie planowanych uprowadzeń dla okupu.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Planowali porwanie

Podstawą wszczęcia śledztwa były uzyskane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Wrocławiu informacje o planowanym uprowadzeniu dla okupu mieszkanki Wrocławia.

Prowadzone czynności, w tym przesłuchania świadków, liczne przeszukania, zatrzymania rzeczy oraz kontrole operacyjne polegające na utrwalaniu treści rozmów telefonicznych prowadzonych przez osoby planujące porwania, pozwoliły na ustalenie zarówno zleceniodawcy i sprawcy kierowniczego planowanych uprowadzeń. Był nim przebywający w jednym z wrocławskich zakładów karnych 39-letni Marcin M. Trzej pozostali sprawcy przez niego zwerbowani, mając bezpośrednio zająć się porwaniami oraz stosowaniem przemocy wobec zakładników.

Zostali zatrzymani przed porwaniem

W toku przeprowadzonego śledztwa prokurator ustalił, iż w celu realizacji zaplanowanych porwań i przetrzymywania zakładników sprawcy zakupili i nabyli środki techniczne w postaci lornetki, paralizatora, pałki teleskopowej, taśmy, kastetu i sekatora. Zgodnie z ustalonym podziałem ról i zadań sprawcy mieli zastosować wobec ofiar drastyczną przemoc polegającą m.in. na przetrzymywaniu, związywaniu i skrępowaniu ofiar, pobiciu ich, spowodowaniu poważnych obrażeń ciała, w tym także poprzez obcięcie im palców przy pomocy sekatora. W ten sposób mieli oni zmusić pokrzywdzonych do wydania składników majątkowych w postaci luksusowych samochodów osobowych, a także pieniędzy, kart płatniczych i złota.

Ryszard Ł., Andrzej W. i Stanisław W. 1 września 2019 roku przystąpili do realizacji uzgodnionych planów, jednakże działania podjęte przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji skutecznie zapobiegły wymuszeniom rozbójniczym i wzięciu zakładników.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-02-11
Data udostępnienia informacji: 2020-02-10
Liczba odsłon: 974