poniedziałek, 14 czerwca 2021

Akt oskarżenia za wyłudzenie 2 milionów złotych przez fikcyjne sklepy ze sprzętem RTV AGD

Akt oskarżenia za wyłudzenie 2 milionów złotych przez fikcyjne sklepy  ze sprzętem RTV AGD

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko 4 oskarżonym o dokonanie oszustw przy dokonywaniu transakcji sprzedaży sprzętu RTV i AGD za pośrednictwem sklepów internetowych. W toku prowadzonego śledztwa ustalono 1352 oszukanych klientów sklepów, a wartość wyłudzonego mienia na kwotę ponad 2 milionów złotych.

Zakres zarzutów

W liczącym 2860 stron akcie oskarżania prokurator zarzucił czterem osobom oszustwo na szkodę 1352 klientów sklepów internetowych sprzedających rzekomy sprzęt AGD i RTV. Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie zarzucił oskarżonym popełnienie przestępstwa oszusta co do mienia znacznej wartości kwalifikowane z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. Oskarżeni uczynili sobie ze swojej działalności stałe źródło dochodu.

Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Sklepy internetowe

W toku postępowania ustalono, że sklepy internetowe 17dni.pl, fotohrabia.pl, platinium RTV, agdzdostawa.pl i megamall.pl., należące do spółek Thurman Holdings, Newcastle, Navarro i Iron Gate, w ramach prowadzonej działalności polegającej na sprzedaży detalicznej sprzętu AGD i RTV oferowały klientom towary, których nie posiadały na stanie magazynowym. Prezentowana na stronach internetowych tych sklepów oferta była ofertą sprzedaży sprzętu dostępnego u dystrybutorów, który był zamawiany przez sklepy dopiero po opłaceniu zamówienia przez klienta. Spółki nie posiadały magazynów przeznaczonych na składowanie i przechowywanie towarów oferowanych do sprzedaży. Klienci, pomimo uregulowania należności, nie otrzymywali zamówionego towaru ani nie uzyskiwali zwrotu zapłaconej kwoty.

Niezrealizowane zamówienia

Przestępczy mechanizm działania polegał na niezrealizowaniu w okresie od października 2011 roku do grudnia 2012 roku ponad tysiąca opłaconych przez klientów zamówień na dostawę sprzętu AGD zakupionego w sklepach internetowych oferujących atrakcyjne ceny towarów, które przyciągały potencjalnych klientów. W toku śledztwa zgromadzono obszerną dokumentację dotyczącą zarówno funkcjonowania sklepów internetowych oraz potwierdzającą fakt złożenia zamówień przez klientów i ich niezrealizowania.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-06-14
Data udostępnienia informacji: 2021-06-14
Liczba odsłon: 758