piątek, 09 listopada 2018

Areszt dla członków grupy przestępczej zajmującej się handlem kradzionymi luksusowymi samochodami

Areszt dla członków grupy przestępczej zajmującej się handlem kradzionymi luksusowymi samochodami

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wspólnie z Zarządem w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem pochodzącymi z kradzieży luksusowymi samochodami.

Grupa legalizowała samochody skradzione w Niemczech

Prokuratorzy Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie w toku postępowania ustalili, że grupa działała w latach 2016 – 2017 na terenie Warszawy, Katowic, Zabrza, Szczecina oraz wielu innych miejscowościach na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Członkowie grupy handlowali samochodami skradzionymi na terenie Niemiec m.in. w Hamburgu, Berlinie. Jak ustalili prokuratorzy sprawcy dokonywali legalizacji samochodów poprzez przerabianie ich oznaczeń identyfikacyjnych (VIN) oraz podrabianie niemieckich dokumentów. Następnie wynajęte osoby dokonywały rejestracji samochodów w polskich urzędach. W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że sprawcy handlowali samochodami takich marek jak Porsche, Mercedes, Audi, BMW, Jaguar. Każdorazowa wartość pojazdów wyniosła ponad 50 tysięcy Euro.     

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

W toku postępowania prokuratorzy Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawili Dariuszowi K. zarzuty kierowania zorganizowaną grupa przestępczą, przyjmowania samochodów pochodzących z kradzieży, zlecania podrabiania dokumentów dotyczących samochodów jak i zlecania ich rejestracji. Prokuratorzy ustalili również, że podejrzany oszukiwał osoby, którym zlecał rejestrację pojazdów, ponieważ nie zwracał im kosztów poniesionych przez nie w związku zapłatą akcyzy za samochody. Ponadto zatrzymany Michał L. usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, paserstwa luksusowych samochodów BMW i Mercedes. 

Prokuratorzy Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, skierowali wobec mężczyzn do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-11-09
Data udostępnienia informacji: 2018-11-08
Liczba odsłon: 2 345