piątek, 23 listopada 2018

Areszt dla członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej za przemyt nielegalnych imigrantów

Areszt dla członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej za przemyt nielegalnych imigrantów

Na polecenie Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu dokonali zatrzymania czterech członków międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej, będących organizatorami przemytu imigrantów.

Przemycali nielegalnych imigrantów szlakiem bałkańskim

W toku postępowania prokuratorzy Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie ustalili, że zatrzymani organizowali przemyt szklakiem bałkańskim. Nielegalni imigranci pochodzili z Syrii, Afganistanu oraz Jemenu, i byli przewożeni na terytorium Polski oraz Niemiec. Sprawcy przy użyciu samochodów dostawczych dokonywali przerzutów nielegalnych imigrantów z największego na Węgrzech obozu dla uchodźców mieszczącego się w miejscowości Bicske w pobliżu Budapesztu. Prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy dokonali przemytu co najmniej 93 nielegalnych imigrantów. 

Prokurator ogłosił zatrzymanym zarzuty z art. 264 par. 3 kodeksu karnego oraz art. 258 par. 1 kodeksu karnego, w tym udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej skupiającej przemytników, którzy działali na terytorium państw bałkańskich, Węgier, Polski oraz Niemiec. W trakcie śledztwa prokuratorzy ustalili, że podejrzani są znanymi postaciami środowiska krakowskich pseudokibiców. Z popełnianych przestępstw sprawcy uzyskali korzyść majątkową w wysokości co najmniej 50 000 euro. 

Prokurator skierował wnioski o areszt

Prokuratorzy Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, skierowali do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Za zarzucane oskarżonym czyny grozi odpowiedzialności karna do 12 lat.

Zatrzymania są kontynuacją postępowania, które w maju 2018 roku zostało zakończone skierowaniem wobec 11 osób aktu oskarżenia. 

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-11-23
Data udostępnienia informacji: 2018-11-22
Liczba odsłon: 3 261