wtorek, 01 października 2019

Areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej handlującej narkotykami

Areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej handlującej narkotykami

Dzięki sprawnemu i efektywnemu działaniu prokuratorów z Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie oraz funkcjonariuszy Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji rozbito zorganizowaną grupę przestępczą zajmującej się handlem narkotykami. W toku postępowania zatrzymano 5 osób, które po doprowadzaniu do Prokuratury usłyszały zarzuty. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Zwalczające się grupy przestępcze

Wielowątkowe śledztwo prowadzone przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie obejmuje działalność co najmniej 4 zorganizowanych grup przestępczych. W toku postępowania ustalono, że działały one m.in. w Szczecinie oraz w innych miejscowościach na terenie województwa zachodniopomorskiego, w tym Kamieniu Pomorskim, jak również Szwecji i Norwegii. Ścierały się w konkurencyjnej walce o wpływy i zyski, w tym pochodzące z tytułu handlu narkotykami. Przejawem tej walki, a zarazem eskalacji konfliktu były tragiczne w skutkach przestępstwa m.in. pobicia osób związanych z handlem narkotykami, dokonanie zbiorowego gwałtu na młodym mężczyźnie oraz rozpowszechnieniu zdjęć z tego zdarzenia w Internecie w zamiarze wymuszenia pieniędzy, spalenie samochodu ciężarowego o wartości 100 tysięcy złotych. Ofiarami sprawców padały nie tylko osoby związane ze światem przestępczym, ale również zwykli obywatele, którzy w codziennym życiu „narazili się” liderowi tej grupy – Tomaszowi Sz. ps. „Bąbel” lub jego rodzinie.

Apel do pokrzywdzonych

W toku postępowania prokurator ustalił, że Tomasz Sz. ps. „Bąbel” posiadał własne „bojówki”, które na jego polecenie stosowały przemoc wobec niewygodnych dla tej grupy lub jej lidera osób dokonując ich zastraszenia i pobicia lub zniszczenia ich mienia. Obecnie trwają czynności zmierzające do ustalenia tożsamości wszystkich osób pokrzywdzonych działaniem Tomasza Sz. ps. „Bąbel” oraz jego „żołnierzy”, który terroryzowali mieszkańców Kamienia Pomorskiego i okolic.

Stąd apel do wszystkich pokrzywdzonych, aby zgłaszali się do prokuratury lub CBŚP Zarządu w Szczecinie.

Kierował grupą

W toku śledztwa prokurator ustalił, że Tomasz Sz. ps. „Bąbel” kierował  grupą od wielu lat. W tym czasie wprowadzono do obrotu co najmniej 120 kg marihuany i amfetaminy oraz co najmniej 500 tabletek ekstazy ( MDMA).

Grupa ta działała na wysokim stopniu zorganizowania, co wiązało się z zaangażowaniem  przez Tomasza Sz. ps. „Bąbel” dużych środków finansowych.

Zabezpieczono samochody, narkotyki i niebezpieczne przedmioty

W wyniku dokonanych przeszukań w miejscach zamieszkania oraz pobytu Tomasza Sz. ps. „Bąbel” ujawniono Samochód marki BMW i8 o wartości ok. 350 tysięcy złotych, samochód marki Audi A6 o wartości ok.  40 tysięcy złotych, skuter wodny z przyczepą o wartości łącznej ok. 70 tysięcy złotych, zegarek znanej marki o wartości ok. 35 tysięcy złotych, quad o wartości ok. 35 tysięcy złotych oraz pieniądze w kwocie kilku tysięcy złotych.

Ponadto zabezpieczono środki odurzające w postaci amfetaminy i marihuany, a także dwie sztuki maczet oraz jeden toporek oraz inne przedmiotu służące do popełniania przestępstw w tym sprzęt elektroniczny.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, udziału w obrocie narkotykami i handlu narkotykami, zniszczenia mienia oraz dokonania gwałtu zbiorowego.

Zarzucane czyny zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Tymczasowe aresztowanie

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-10-01
Data udostępnienia informacji: 2019-09-30
Liczba odsłon: 1 866