poniedziałek, 24 czerwca 2019

Areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej handlującej narkotykami

Areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej handlującej narkotykami

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach nadzoruje postępowanie prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej handlu narkotykami.

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze zatrzymali 11 osób, które usłyszały zarzuty udziału w obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych i środków odurzających z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz z art. 258 par. 1 kodeksu karnego.

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Narkotyki o łącznej wartości ponad 2,3 miliona złotych

W toku postępowania prowadzonego przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 2010 do 2018 roku na terenie Wrocławia i innych miejscowości. Jej członkowie dokonywali obrotu znaczną ilością narkotyków takich jak mefedron, amfetamina, tabletki ecstasy, kokaina, marihuana. W toku postępowania prokurator ustalił, że czarnorynkowa wartość narkotyków to ponad 2,3 miliona złotych.

Usłyszeli zarzuty

Wśród zatrzymanych jest m.in. Mariusz J. ps. „Jawor”, Paweł M. ps. „Żaba”, Michał T. ps. „Wieśniak” Mariusz S. ps. „Kwiatek”, Marek K. ps. „Scyzor”.

W toku postępowania prokurator przedstawił zatrzymanym zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, a także po kilka zarzutów dokonywania obrotu znaczą ilością narkotyków kwalifikowanych z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec ośmiu podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec wszystkich podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Za przestępstwa narkotykowe podejrzanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-06-24
Data udostępnienia informacji: 2019-06-23
Liczba odsłon: 1 710