piątek, 15 lutego 2019

Areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym

Areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym

Areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wspólnie z Zarządem w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Jej członkowie handlowali bronią, wprowadzali do obrotu znaczne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych oraz udzielali je innym osobom.

Na polecenie prokuratorów łącznie zatrzymano 14 osób, w tym dwóch szefów zorganizowanej grupy przestępczej, które usłyszały zarzuty. W trakcie czynności zabezpieczono łącznie 62 kilogramy amfetaminy, broń, amunicję oraz materiały wybuchowe. Na wniosek prokuratora łącznie wobec 13 osób Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Grupa działała na terenie woj. mazowieckiego

Jak ustalili prokuratorzy Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie grupa działała od stycznia 2017 roku na terenie województwa mazowieckiego, a w szczególności na obszarze powiatów radomskiego, grójeckiego i białobrzeskiego. Osoby wchodzące w skład grupy są w wieku od 23 do 61 lat, pochodzą z okolic Białobrzegów, Warki i Grójca.

Wprowadzili do obrotu 62 kg narkotyków 

W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że grupa zajmowała się wytwarzaniem znacznych ilości substancji psychotropowych przy wykorzystaniu przystosowanych do wytwarzania tych środków przyrządów. Następnie środki te były wprowadzane do obrotu poprzez hurtową sprzedaż oraz sprzedaż detaliczną drobnym odbiorcom za pośrednictwem utworzonej sieci dilerów. W jej skład mogło wchodzić nawet kilkadziesiąt osób. Prokuratorzy ustalili, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wprowadzili do obrotu co najmniej 62 kg amfetaminy o szacowanej czarnorynkowej wartości 2,6 miliona złotych.

Posiadali broń, amunicję i materiały wybuchowe

W toku postepowania prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy przestępczej posiadali broń palną wraz z amunicją oraz ładunki wybuchowe, a także zajmowali się handlem bronią. Broń, amunicja oraz materiały wybuchowe pochodziły między innymi od osób zajmujących się tzw. „wykopkami” sprzętu z czasów II Wojny światowej. Członkowie grupy weszli w posiadanie dwóch sztuk broni palnej, granatu F1 z zapalnikiem do detonacji, pociski przeciwlotnicze Flat, 252 sztuk amunicji ostrej kal. 7,92 mm x 57 mm, produkcji niemieckiej wzór Mauser oraz 1,5 kg substancji wybuchowej.

Usłyszeli zarzuty

Na polecenie prokuratorów 5 lutego 2019 roku funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 13 osób, kolejna osoba została zatrzymana 11 lutego 2019 roku. Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, wprowadzenia do obrotu wbrew przepisom ustawy znacznych ilości narkotyków. Zatrzymanym przedstawiono również zarzuty wytwarzania i posiadania substancji wybuchowych, a także posiadanie, handel bronią i amunicją.

Prokurator skierował wnioski o areszt

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postepowania prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował wobec 13 podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd Rejonowy Lubin – Zachód w Lublinie 7 lutego 2019 roku uwzględnił wnioski prokuratora w stosunku do 12 podejrzanych i zastosował tymczasowe aresztowanie. W stosunku do jednego z podejrzanych został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci dozoru.

Wobec kolejnego z podejrzanych, którego zatrzymano 11 lutego 2019 roku,  na wniosek prokuratora Sąd również zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Za zarzucane podejrzanym czyny grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy 
Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-02-15
Data udostępnienia informacji: 2019-02-15
Liczba odsłon: 2 313