poniedziałek, 17 czerwca 2019

Areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej z pseudokibicami śląskiego klubu sportowego w sprawie porwania ze szczególnym udręczeniem

Areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej z pseudokibicami śląskiego klubu sportowego w sprawie porwania ze szczególnym udręczeniem

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która była powiązana z pseudokibicami śląskiego klubu sportowego oraz innych klubów piłkarskich.

Na polecenie prokuratora (12 czerwca 2019 roku) zatrzymano 4 osoby, a 2 dalsze doprowadzono z zakładu karnego oraz zakładu psychiatrycznego. Wszystkim tym osobom przedstawiono zarzuty oraz przesłuchano w charakterze podejrzanych. Na wniosek prokuratora wobec wszystkich podejrzanych Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

Porwanie ze szczególnym udręczeniem

W toku postępowania prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalił, że w 2002 roku zatrzymani podszywając się pod funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji dokonali uprowadzenia pokrzywdzonego, a następnie doprowadzili do jego pozbawiania wolności. W zamian za uwolnienie zażądali 80 tysięcy złotych. Jak ustalił prokurator pozbawienie wolności wiązało się ze szczególnym udręczeniem. Sprawcy stosowali wobec pokrzywdzonego przemoc poprzez bicie łomem, metalową rurką, młotkiem. Ponadto ukradli pokrzywdzonemu przedmioty w postaci złotej bransoletki oraz pieniędzy o łącznej wartości 15 tysięcy złotych.

Usłyszeli zarzuty

W toku postępowania prokurator przedstawił zatrzymanym zarzut pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem oraz zmuszenia groźbą do zapłaty kwoty 80 tysięcy złotych w zamian za uwolnienie kwalifikowane z art. 280 par. 2 kodeksu karnego, 252 par. 1 kk, art. 189 par. 2 kk, art. 227 kk.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Trafili do aresztu

Prokuratorzy Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierowali wobec sześciu zatrzymanych wnioski do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego  w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie, z zastrzeżeniem, iż w stosunku do jednego z podejrzanych będzie on wykonywany poprzez umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym.

Grupa popełniała liczne przestępstwa

Prokuratorzy Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach prowadzą postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, powiązanej z pseudokibicami śląskiego klubu sportowego oraz innych klubów piłkarskich. Grupa działała w okresie od października 2014 roku do 1 grudnia 2017 roku na terenie woj. śląskiego, małopolskiego w szczególności na terenie Chorzowa, Katowic, Krakowa. W toku śledztwa prokurator ustalił, że członkowie grupy dopuszczali się popełnienia licznych przestępstw w tym rozbojów, bójek, oszustw, obrotu substancjami psychotropowymi i środkami odurzającymi.

Rozwojowy charakter sprawy

To kolejny etap śledztwa związanego z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej z pseudokibicami śląskiego klubu sportowego oraz pseudokibicami innych klubów piłkarskich.

Dotychczas w toku śledztwa prokuratorskie zarzuty usłyszało łącznie 113 podejrzanych, w tym 60 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Zarzuca się im popełnienie wielu przestępstw polegających na udziale w zorganizowanych grupach przestępczych, rozbojach oraz obrocie narkotykami.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań i zarzutów.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-06-17
Data udostępnienia informacji: 2019-06-17
Liczba odsłon: 1 592