poniedziałek, 10 grudnia 2018

Areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej za handel narkotykami oraz przestępstwa skarbowe

Areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej za handel narkotykami oraz przestępstwa skarbowe

Prokuratorzy Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału w Zielonej Górze Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzą postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem narkotykami oraz handlem wyrobami akcyzowymi w postaci alkoholu, papierosów i tytoniu. W toku postępowania zatrzymano 13 osób, które usłyszały zarzuty. W wyniku przeszukania zabezpieczono 60 kg tytoniu, 300 paczek papierosów różnych marek bez znaków akcyzy, opakowania i surowce do produkcji papierosów.

Członkowie grupy handlowali narkotykami

Prokuratorzy Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała w Sulechowie oraz innych miejscowościach na terenie woj. lubuskiego w okresie od stycznia 2015 roku do września 2016 roku. Grupa wprowadziła na rynek narkotyki w postaci kokainy w ilości co najmniej 7 kilogramów, marihuany co najmniej 10 kilogramów i amfetaminy co najmniej 20 kilogramów o łącznej wartości rynkowej nie mniejszej niż 2 miliony 600 tysięcy złotych. Prokuratorzy ustalili również, że w tym okresie członkowie grupy bezprawnie wprowadzili na rynek wyroby akcyzowe w postaci alkoholu, papierosów i tytoniu do palenia, co do których łączna wartość niezapłaconej akcyzy wynosi nie mniej niż 42 miliony złotych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokuratorzy przedstawili zatrzymanemu Piotrowi Z. zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz zarzuty dotyczące przestępstw narkotykowych. Pozostałym zatrzymanym prokuratorzy ogłosili zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, obrotu znaczną ilością środków odurzających z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jak również przestępstwa skarbowe z art. 65 par. 1 kodeksu karnego skarbowego. 

Prokuratorzy na poczet kar dokonali zabezpieczenia majątkowego w kwocie około 20 tysięcy Euro i około 220 tysięcy złotych.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze

Prokuratorzy po przeprowadzeniu czynności procesowych, w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, z uwagi na obawę matactwa i grożącą podejrzanym wysoką karę, skierowali wobec 3 osób wnioski do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych prokuratorzy zastosowali środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach od 5 do 40 tysięcy złotych, dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze sobą określonych osób.

Za przestępstwa z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 65 kodeksu karnego, którego podejrzani dopuścili się działając w zorganizowanej grupie przestępczej, grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa        

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-12-10
Data udostępnienia informacji: 2018-12-09
Liczba odsłon: 1 671