środa, 09 października 2019

Areszt dla handlarzy tzw. dopalaczami

Areszt dla handlarzy tzw. dopalaczami

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wspólnie z funkcjonariuszami Lubelskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi śledztwo w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem dopalaczami na wielką skalę oraz praniem brudnych pieniędzy pochodzących z tej przestępczej działalności. Na polecenie prokuratora (1 - 3 października 2019 roku) zatrzymano łącznie sześć osób, które usłyszały zarzuty. Wobec trzech podejrzanych na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Sprzedawali dopalacze przez Internet

Jak ustalili prokuratorzy Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie grupa działała w okresie od kwietnia 2015 roku do sierpnia 2018 roku na terenie woj. śląskiego, mazowieckiego, pomorskiego, lubelskiego, opolskiego oraz w innych częściach kraju.
Prokuratorzy ustalili, że głównym celem działania sprawców było popełnianie przestępstw polegających na wyrabianiu i wprowadzaniu do obrotu za pośrednictwem sklepów internetowych o adresach www.demoon.co, www.rcwolf.us, www.ozz.cool, www.13rc.eu znacznych ilości szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych w postaci środków zastępczych „dopalaczy” i nowych substancji psychoaktywnych – narkotyków, sprowadzając w ten sposób niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób.

Wprowadzili do obrotu 580 kilogramów dopalaczy o wartości 14 milionów złotych

W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że grupa wprowadziła do obrotu środki zastępcze i nowe substancje psychoaktywne o różnych nazwach poprzez zawarcie ponad 20 tys. transakcji sprzedając ponad 580 kg środków o wartości czarnorynkowej około 14 mln. zł. Środki finansowe pochodzące z tego przestępstwa były wpłacane na fikcyjne rachunki bankowe lub otwierane na tzw. „słupów”, udostępniania grupie w zamian za korzyści majątkowe w kwocie 500 zł. Ustalono, iż otwarto ponad 380 rachunków bankowych wykorzystywanych do działalności przestępczej. Tak uzyskane środki były wypłacane w różnych kwotach głównie w bankomatach położonych w miejscowościach Września, Gniezno, Częstochowa, Opole oraz były lokowane na bardzo duża skalę w kryptowalutę (obroty w kryptowalucie na obecną chwilę sięgają ponad 1,5 mln USD).

Cztery osoby zmarły w wyniku zażycia środków

Nadto w ramach prowadzonego śledztwa łącznie zatrzymano ponad 130 kg środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych o szacunkowej czarnorynkowej wartości ponad 2 mln. 700 tys. zł. Nadto zatrzymano łącznie ponad 1,5 kg środków odurzających i substancji psychotropowych o szacunkowej czarnorynkowej wartości ponad 36 tys. zł.
W ramach prowadzonego postępowania ustalono, iż cztery osoby zakupiły ze sklepów internetowych kontrolowanych przez grupę, środek zastępczy o nazwie U-47700, w wyniku jego zażycia zmarły.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokuratorzy Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawili trzem zatrzymanym zarzuty m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego. Ponadto zatrzymani usłyszeli zarzuty wyrabiania i wprowadzaniu do obrotu znacznych ilości szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych w postaci środków zastępczych „dopalaczy” i nowych substancji psychoaktywnych i sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób kwalifikowane z art. 165 par. 1 pkt. 2 kodeksu karnego. Kolejnych trzech zatrzymanych usłyszało zarzuty prania pieniędzy pochodzących z wyżej opisanego procederu poprzez otwieranie rachunków bankowych na „słupy”, które były wykorzystywane do transakcji związanych z obrotem dopalaczami kwalifikowane z art. 299 par. 1 kodeksu karnego.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec trzech osób zatrzymanych wnioski do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.
Wobec trzech pozostałych podejrzanych prokurator zastosowywał środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, zakazów opuszczania kraju i poręczeń majątkowych w kwotach od 2,5 do 10 tysięcy złotych.
Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.
Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

O sprawie pisaliśmy:

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/areszt-dla-handlarzy-tzw-dopalaczami/

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/zatrzymania-handlarzy-tzw-dopalaczami/

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/kolejne-uderzenie-w-handlarzy-tzw-dopalaczami/

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-10-09
Data udostępnienia informacji: 2019-10-09
Liczba odsłon: 659