poniedziałek, 15 października 2018

Areszt dla handlarzy tzw. dopalaczami

Areszt dla handlarzy tzw. dopalaczami

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wspólnie z funkcjonariuszami Lubelskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi śledztwo w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem dopalaczami na wielką skalę oraz praniem brudnych pieniędzy pochodzących z tej przestępczej działalności.

Sprzedawali dopalacze przez Internet

Jak ustalili prokuratorzy Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie głównym celem działania sprawców było popełnianie przestępstw polegających na wyrabianiu i wprowadzaniu do obrotu za pośrednictwem sklepów internetowych o nazwach www.demoon.co, www.rcwolf.us, www.ozz.cool, www.13rc.eu znacznych ilości szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych w postaci środków zastępczych „dopalaczy” i nowych substancji psychoaktywnych – narkotyków, sprowadzając w ten sposób niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób.

Ustalono, iż cztery osoby, które zakupiły od podejrzanych w tej sprawie środek zastępczy o nazwie U-47700, w wyniku jego zażycia zmarły. Byli to młodzi ludzie w wieku 16, 18, 26, 32 lat.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokuratorzy Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawili zarzuty pięciu osobom. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyrabiania i wprowadzaniu do obrotu znacznych ilości szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych w postaci środków zastępczych „dopalaczy” i nowych substancji psychoaktywnych i sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, a następstwem tego działania była śmierć czterech osób, wprowadzaniu do obrotu i udzielaniu innym osobom środków odurzających i substancji psychotropowych – narkotyków, a także prania pieniędzy  pochodzących z wyżej opisanego procederu poprzez otwieranie rachunków bankowych na „słupy”, które były wykorzystywane do transakcji związanych z obrotem dopalaczami.

Na wniosek prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, Sąd Rejonowy Lubin – Zachód w Lublinie zastosował wobec czterech osób – w tym szefa grupy – środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i  niewykluczone jest zatrzymanie kolejnych osób.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-15
Data udostępnienia informacji: 2018-10-14
Liczba odsłon: 1 721