czwartek, 17 października 2019

Areszt dla kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT

Areszt dla kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT

Na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu 11 października 2019 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wraz z funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu zatrzymali kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej wyłudzenia VAT. W toku czynności prokurator przedstawił trzem zatrzymanym zarzuty. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Dokonywali obrotu komponentami paszowymi

W toku postępowania prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od przełomu 2016 i 2017 roku do stycznia 2019 roku m. in. na obszarze województwa dolnośląskiego. Członkowie grupy dokonywali obrotu towarami w postaci komponentów paszowych, dopuszczając się przy tym przestępstw i przestępstw skarbowych, celem wyłudzenia podatku VAT.

Co najmniej 28 milionów złotych uszczupleń podatkowych

Ujawniona na obecnym etapie postępowania szacowana wartość uszczupleń wynosi nie mniej niż 28 milionów złotych. Nielegalną działalnością grupy pokrzywdzone zostały spółki niemieckie – dostawcy śruty sojowej, które wydawały towar, będąc w błędzie, co do przekazania im przez sprawców zapłaty za towar o łącznej wartości nie mniejszej niż 10 milionów złotych. Ostatecznie pokrzywdzeni nie otrzymały należnych im pieniędzy.

Zatrzymano przywódcę grupy

W wyniku czynności zatrzymano łącznie 3 osoby i zabezpieczono ponad 160 tysięcy złotych. Zatrzymani to osoby mające wpływ na powstanie i funkcjonowanie grupy. W toku postępowania prokurator ustalił, że w grupie istniał podział ról i zadań. Jacek B. ps. „Lelek”, kierował grupą i przyczynił się do jej powstania. Kamil B. czuwał nad działalnością grupy i zdawał relację z wykonywania zadań przez pozostałych członków grupy, natomiast Tomasz D. zapewniał bezpieczeństwo pozostałym członkom grupy oraz egzekwował „wierzytelności”.

Usłyszeli zarzuty

W toku postępowania prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił Jackowi B. ps. „Lelek” zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowany z art. 258 par. 3 kodeksu karnego. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego.
Wszyscy zatrzymani usłyszeli również zarzuty popełnienia oszustw i oszustw skarbowych oraz „prania brudnych pieniędzy”, polegających na lokowaniu pieniędzy pozyskanych z przestępstw i przestępstw skarbowych w innych atrakcyjnych interesach. Czyny te zagrożone są karą do 25 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Dział Prasowy
Prokuratora Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-10-17
Data udostępnienia informacji: 2019-10-17
Liczba odsłon: 1 261