piątek, 08 lutego 2019

Areszt dla sprawcy podłożenia bomby pod samochodem

Areszt dla sprawcy podłożenia bomby pod samochodem

Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi wspólnie z Wydziałem w Płocku Zarząd w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi postępowanie przeciwko Mariuszowi S. podejrzanemu o usiłowanie wymuszenia rozbójniczego. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec zatrzymanego areszt na okres 3 miesięcy.

Podłożył trotyl pod samochód

Prokuratorzy Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi ustalili, że 5 czerwca 2017 roku w Płocku doszło do podłożenia i detonacji ładunku wybuchowego o wadze około 400 g trotylu pod samochodem lokalnego przedsiębiorcy. Eksplozja poprzedzona była skierowaniem wobec pokrzywdzonego gróźb pozbawienia życia lub zdrowia, w przypadku nie dokonania żądanej transakcji biznesowej związanej z przeniesieniem własności udziałów w jednej ze spółek, a następnie żądaniem wpłaty na konto sprawcy kwoty 300 tysięcy złotych na rachunek bitcoin.

W wyniku czynności podjętych przez Prokuraturę w miejscu pobytu podejrzanego w Sosnowcu ujawniono prawie 3 kilogramy materiałów wybuchowych w postaci trotylu, elementy broni palnej oraz sprzęt do jej elaboracji.

Usłyszał zarzuty

Prokurator przedstawił Mariuszowi S. zarzuty m.in. usiłowania wymuszenia rozbójniczego kwalifikowane z art. 13 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 282 kodeksu karnego oraz posiadania bez wymaganego zezwolenia materiałów wybuchowych z art. 171 par. 1 kodeksu karnego.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec Mariusz S. wniosek do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego areszt na okres 3 miesięcy.

Czyn z art. 282 kodeksu karnego zagrożony jest karą do 10 lat pozbawiania wolności.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-02-08
Data udostępnienia informacji: 2019-02-08
Liczba odsłon: 1 497