środa, 30 grudnia 2020

Areszt dla zleceniodawcy i sprawców zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem

Areszt dla zleceniodawcy i sprawców zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem

Na polecenie prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji przy wsparciu Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego z Warszawy i Gdańska oraz policjantów KWP w Gdańsku zatrzymali osiem osób mających związek z zabójstwem starszego małżeństwa do jakiego doszło w lutym 2020 roku na warszawskim Grochowie. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty. Na wniosek prokuratora wobec trzech osób zastosowano tymczasowe aresztowanie.

Brutalne zabójstwo

Do zdarzenia doszło w lutym 2020 roku na warszawskim Grochowie. W wyniku zbrodni zginęło starsze małżeństwo w wieku 84 i 85 lat. W trakcie czynności operacyjnych ustalono sprawców zbrodni. Podczas działań, jakie zostały przeprowadzone w kilku miejscowościach wokół Warszawy oraz na pomorzu funkcjonariusze, po wejściu do kilkunastu mieszkań, zatrzymali osiem osób mających związek z zabójstwem. Jedna osoba została zatrzymana na przejściu granicznym w Kołbaskowie, w momencie, kiedy zamierzała wjechać do Polski w drodze z Monachium.

W toku czynności przeszukano mieszkania, w których dokonano zatrzymań. W ich trakcie zabezpieczono 5 sztuk broni, w tym broń maszynową typu „Skorpion”, kuszę, gotówkę w kwocie 230 tysięcy Euro oraz 200 tysięcy złotych, kilkaset elementów złotej biżuterii, narkotyki.

Zleceniodawca miał powiązania z tzw. grupą ożarowską

W Ożarowie Mazowieckim zatrzymano 53-letniego zleceniodawcę zabójstwa, wcześniej karanego za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Jak wynika z ustaleń śledztwa był on powiązany z tzw. „grupą ożarowską”.

Jeden ze sprawców zabójstwa, 43 – letni mężczyzna został zatrzymany w Ołtarzewie. Był wcześniej karny za przestępstwa kryminalne. Kolejny sprawca 38 – latek został zatrzymany w Wejherowie.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił zatrzymanemu 53 -latkowi zarzut podżegania do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem kwalifikowany z art. 18 par. 1 i 2 kk w zw. z art. 148 par. 2 pkt. 1 kk.

Natomiast 38 – latek i 43 -latek usłyszeli zarzuty dokonania zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem kwalifikowane z art. 148 par. 2 pkt. 1 kk.

Podejrzanym grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Pięciu kolejnych zatrzymanych usłyszało zarzuty za niezawiadomienie organów ścigania  o dokonanym zabójstwie mimo posiadania takiej wiedzy kwalifikowane z art. 240 par. 1 kk za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo jedna z zatrzymanych osób usłyszała zarzuty dotyczące paserstwa kwalifikowane z art. 291 par. 1 kk. Czyn ten zagrożony są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym wysoką karę prokurator skierował wobec zleceniodawcy oraz dwóch sprawców zabójstwa wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-12-30
Data udostępnienia informacji: 2020-12-29
Liczba odsłon: 977