poniedziałek, 09 września 2019

Areszt dla zorganizowanej grupy przestępczej za nielegalną produkcję papierosów

Areszt dla zorganizowanej grupy przestępczej za nielegalną produkcję  papierosów

Prokuratura Rejonowa w Głogowie prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją papierosów.

W toku postępowania (3 września 2019 roku) funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w miejscowości położonej pod Głogowem zatrzymali 10 mężczyzn w tym czterech Polaków, pięciu obywateli Paragwaju i jednego obywatela Brazylii.

Usłyszeli zarzuty

W toku postępowania prokuratorzy Prokuratury Rejonowej w Głogowie  (5 września 2019 roku) przedstawili wszystkim zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej  grupie przestępczej  kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, wytwarzaniu w celu wprowadzenia do obrotu oraz magazynowaniu  wyrobów tytoniowych wielkiej wartości w postaci papierosów i krajanki tytoniowej  z podrobionym znakiem towarowym poza składem podatkowym  oraz wbrew przepisom kwalifikowane z art. 305 ust. 1 i 3 prawa własności przemysłowej oraz przestępstw skarbowych.

W wyniku działalności grupy doszło do uszczuplenia należności Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego  w kwocie nie mniejszej niż około 13 milionów złotych.

Nielegalna produkcja tytoniu

W toku śledztwa prokurator Prokuratury Rejonowej w Głogowie ustalił, że podejrzani na terenie województwa dolnośląskiego utworzyli grupę zajmującą się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych. Członkowie grupy mieli przydzielone konkretne zadania. Wszyscy podejrzani  zostali ujęci  w miejscach przestępstwa oraz podczas dokonywania nielegalnej produkcji, przewożenia  i magazynowania tych wyrobów.

Wyprodukowali co najmniej 10 milionów sztuk papierosów

W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że łącznie grupa przestępcza wyprodukowała co najmniej 10 milionów sztuk papierosów, co stanowiło nie mniej niż 500 tysięcy paczek oznaczonych podrobionym znakiem towarowym jednego z producentów papierosów oraz krajanki tytoniowej o wadze około 5.000 kg. W wyniku działalności grupy doszło do uszczuplenia niezapłaconego podatku akcyzowego wielkiej wartości w kwocie nie mniejszej niż 13 milionów złotych. Funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli w miejscach przestępczego procederu linię produkcyjną służącą do wytwarzania wyrobów tytoniowych, jak i wytworzone przy jej wykorzystaniu papierosy bez polskich znaków akcyzy  oraz krajankę tytoniową.

Tymczasowe aresztowanie

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowanie prokuratorzy skierowali do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Głogowie uwzględnił wnioski  prokuratorów i zastosował wobec wszystkich podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Za każdy z  zarzucanych podejrzanym czynów grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-09-09
Data udostępnienia informacji: 2019-09-09
Liczba odsłon: 832