czwartek, 18 lipca 2019

Areszt za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudziła podatek VAT w wysokości co najmniej 9 milionów złotych

Areszt za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudziła podatek VAT w wysokości co najmniej 9 milionów złotych

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzi śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dopuszczali się szeregu przestępstw w celu uzyskania nielegalnego zysku przy okazji importu z krajów unijnych i dystrybucji śruty sojowej.

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu we Wrocławiu  we współpracy z Dolnośląskim Urzędem Celno – Skarbowym we Wrocławiu zatrzymali dziś  kolejną osobę – Mirosława P.

Uszczuplenia podatku VAT w wysokości ponad 9 milionów złotych

W toku śledztwa ustalono, iż grupa działała w okresie od stycznia 2017 roku do grudnia 2018 roku m. in. na obszarze województwa dolnośląskiego, dokonując obrotu towarami w postaci komponentów paszowych, dopuszczając się przy tym przestępstw i przestępstw skarbowych, celem wyłudzenia w tym podatku VAT. Szacowana wartość uszczupleń ujawniona na obecnym etapie postępowania wynosi nie mniej niż 9 milionów 200 tysięcy złotych. Dodatkowo nielegalną działalnością grupy pokrzywdzone zostały spółki niemieckie – dostawcy śruty sojowej, które wydawały towar, będąc w błędzie, co do przekazania im przez sprawców zapłaty za towar. Ostatecznie należnych im pieniędzy w kwocie około 10 mln zł nie uzyskały.

Usłyszał zarzuty

W toku postępowania prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu  przedstawił zatrzymanemu szereg zarzutów, m.in.  udziału w  zorganizowanej grupie przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, prania brudnych pieniędzy kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego, fałszowania faktur ( art. 271a par. 1 kodeksu karnego) oraz przestępstw skarbowych. Podejrzanemu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Tymczasowe aresztowanie

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego  środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie
na okres 3 miesięcy.

W toku śledztwa prokurator, na wniosek Generalnego Inspektora Informacji Finansowej zastosował jako zabezpieczenie majątkowe instytucję blokady środków na rachunkach bankowych na kwotę niemal pół miliona złotych .

Na obecnym etapie śledztwa zarzuty popełniania przestępstw przedstawiono 16 podejrzanym. Wobec 6 osób zastosowany został najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Śledztwo ma charakter rozwojowy

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-07-18
Data udostępnienia informacji: 2019-07-18
Liczba odsłon: 1 918