poniedziałek, 27 lipca 2020

Areszt za handel narkotykami wytwarzanymi w Holandii

Areszt za handel narkotykami wytwarzanymi w Holandii

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu nadzoruje śledztwo dotyczące działania w okresie od grudnia 2018 roku do 25 czerwca 2020 roku w województwie wielkopolskim i poza granicami RP, zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wytwarzaniem substancji psychotropowych i ich dystrybucją. Działania funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji doprowadziły do ustalenia, że substancje te - głównie tabletki MDMA - wytwarzane były w Holandii na bazie środków chemicznych, cyklicznie dostarczanych z Polski. Dystrybucją narkotyków, zajmowała się mieszkanka Wielkopolski wraz ze swoim partnerem obywatelem Holandii. Odbywało się to pod przykrywką legalnie prowadzonej działalności gospodarczej i za pośrednictwem sieci osób w wynajętych samochodach dostawczych.

Międzynarodowa współpraca

Skoordynowane działania Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, funkcjonariuszy CBŚP Zarządu w Bydgoszczy, a także współpraca z policją i prokuraturą z Niderlandów doprowadziły do zlikwidowania na terenie Królestwa Holandii dwóch laboratoriów wytwarzających narkotyki syntetyczne na skalę przemysłową. Jak ustalili śledczy były one produkowane na trzech liniach produkcyjnych, przy użyciu specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego i wykorzystaniu prekursorów, które dostarczono z Polski i Chin.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Międzynarodowa współpraca policji i prokuratury doprowadziła do ujawnienia i zabezpieczenia ponad 300 kilogramów narkotyków. Ponadto na terenie województwa wielkopolskiego 30 czerwca 2020 roku zatrzymano osoby zajmujące się powyższym procederem, w tym Magdalenę B. oraz Chrystianusa de H. Prokurator przedstawił im zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się produkcją i handlem znacznej ilości narkotyków kwalifikowane  z art. 258 par. 3 kk i art. 53 ust 2 oraz art. 55 ust 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani. Pozostałe pięć osób usłyszało zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk. Z przestępczej działalności podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wnioski zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec Magdaleny B. i Christanusa de H. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji.

Prokurator dokonał zabezpieczenia mienia podejrzanych w łącznej kwocie ponad 100 tysięcy złotych.

Dział Prasowy 

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-07-27
Data udostępnienia informacji: 2020-07-25
Liczba odsłon: 607