piątek, 11 października 2019

Areszt za nielegalną produkcje papierosów i narażenie Skarbu Państwa na straty w wysokości 44 milionów złotych

Areszt za nielegalną produkcje papierosów i narażenie Skarbu Państwa na straty w wysokości 44 milionów złotych

Na polecenie prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie 2 października 2019 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali dziesięć osób w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej nielegalnego wytwarzania papierosów. Zatrzymani to dwóch obywateli Armenii, czterech obywateli Ukrainy oraz czterech Polaków. W toku postępowania przeprowadzono przeszukania w 10 miejscach w Warszawie i okolicznych miejscowościach. Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty i skierował wobec dziewięciu z nich wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec jednej osoby prokurator zastosował poręczenie majątkowe i dozór Policji.

Skarb Państwa stracił prawie 44 miliony złotych

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wszczął postępowanie 23 stycznia 2019 r. bezpośrednio po zatrzymaniu siedmiu osób związanych z wytwórnią papierosów. Wówczas sześć osób zostało tymczasowo aresztowanych.

W toku postępowania ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od września 2018 r. do stycznia 2019 r. m.in. w miejscowościach położonych w okolicach Warszawy i prowadziła nielegalną wytwórnie wyrobów tytoniowych, a następnie wprowadzała je do obrotu. Grupa naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia należności publicznoprawnej w postaci podatku akcyzowego i VAT wielkiej wartości w wysokości prawie 44 milionów złotych.

Usłyszeli zarzuty

W toku postępowania prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił jednej osobie zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 3 kodeksu karnego. Ponadto jest on podejrzany o przestępstwa skarbowe polegające na przewożeniu, magazynowaniu i wprowadzaniu do obrotu ponad 40 milionów sztuk papierosów w wyniku czego doszło do uszczuplenia podatku w wysokości prawie 44 milionów złotych oraz przechowywania tytoniu w ilości 10 950 kilogramów.

Czyny te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator przedstawił pozostałym dziewięciu zatrzymanym zarzuty wprowadzania do obrotu bez podatku papierosów w ilości od ponad 2 milionów do prawie 30 milionów sztuk, w tym ośmiu osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk. Czyny te zagrożone są kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec dziewięciu podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec jednej osoby prokurator zastosował poręczenie majątkowe i dozór Policji.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratora Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-10-11
Data udostępnienia informacji: 2019-10-10
Liczba odsłon: 622