wtorek, 06 sierpnia 2019

Areszt za przemyt i handel narkotykami

Areszt za przemyt i handel narkotykami

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Lublinie (3 sierpnia 2019 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 10 osób. Są to osoby w wieku od 19 do 62 lat. Postępowanie dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem z terytorium Królestwa Holandii środków odurzających i substancji psychotropowych, ich przetwarzaniu oraz na wprowadzaniu i uczestniczeniu w obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych w postaci amfetaminy, tabletek ekstazy, MDMA oraz środków odurzających w postaci marihuany i kokainy.

Ujawniono narkotyki

W toku postępowania prokurator ustalił, że grupa działała w okresie od lipca 2018 r. do sierpnia 2019 r. na terenie Krakowa i innych miejscowości. W trakcie czynności przeszukania pomieszczeń mieszkalnych, gospodarczych, pojazdów i osób łącznie zabezpieczono substancję psychotropową w postaci amfetaminy w ilości ponad 1,3 kilograma, płynną amfetaminę w ilości 10500 ml, MDMA w ilości ponad 1,2 kilograma, środki odurzające pod postacią marihuany o masie ponad 5 kilogramów, pod postacią kokainy w ilości ponad 44 gramów. Ponadto ujawniono pistolet maszynowy wraz z dwoma magazynkami z załadowanymi nabojami w ilości łącznej 29 sztuk oraz tłumikiem.
W trakcie śledztwa prokurator dokonał zabezpieczenia mienia w postaci pieniędzy w łącznej kwocie ponad 30 tysięcy złotych.

Kierował grupą

W toku postępowania główny podejrzany usłyszał zarzuty założenia i kierowania grupą przestępczą, mającą na celu popełnianie przestępstw polegających na nabywaniu i przywożeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Holandii środków odurzających i substancji psychotropowych, ich przetwarzaniu oraz na wprowadzaniu i uczestniczeniu w obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych w postaci amfetaminy, tabletek ekstazy, MDMA oraz środków odurzających w postaci marihuany, kokainy, udzielaniu indywidualnym konsumentom tych substancji i środków w łącznej ilości nie mniejszej niż 160 kg.
Dodatkowo jest on podejrzany o posiadanie bez wymaganego zezwolenia pistoletu maszynowego wraz z nabojami pistoletowymi w ilości łącznej 29 sztuk z tłumikiem oraz posiadania środka odurzającego pod postacią marihuany.

Usłyszeli zarzuty

Pozostałe osoby (1 kobieta, 4 mężczyzn) usłyszały zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kierowanej przez w/w i popełniania w ramach działalności tej grupy przestępstw przemytu, wytwarzania i obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi.
Jedna z kobiet i mężczyzna usłyszeli zarzut nielegalnego posiadania broni bez wymaganego zezwolenia w postaci pistoletu maszynowego wraz z magazynkami załadowanymi nabojami w ilości łącznej 29 sztuk oraz tłumikiem.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karami pozbawienia wolności do 15 lat.

Tymczasowe aresztowanie

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie. Co do dwóch osób podejrzanych o nielegalne posiadane broni areszt zostanie uchylony, w chwili wpłacenia zabezpieczeń majątkowych w kwotach po 10 tysięcy złotych.
Wobec 7 zatrzymanych wcześniej osób również stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań.
Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-08-06
Data udostępnienia informacji: 2019-08-06
Liczba odsłon: 820