środa, 05 maja 2021

Areszt za przemyt marihuany w transporcie kalafiorów

Areszt za przemyt marihuany w transporcie kalafiorów

Na wniosek prokuratora Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi trzech podejrzanych o przemyt marihuany zostało aresztowanych. Narkotyki zostały ujawnione przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji i dolnoślaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w transporcie kalafiorów, które były przewożone do Polski z Hiszpani.

Usłyszeli zarzuty

Do sprawy zatrzymano dwóch kierowców, którzy na zmianę prowadzili pojazd, a także właściciela firmy transportowej. Prokurator Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu znacznych ilości środków odurzających w postaci 154 kilogramów marihuany kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Trafili do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi skierował wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Marihuana w podłodze naczepy

Transport został zatrzymany na jednym z parkingów w okolicach Jędrzychowic. W przewożonych z Hiszpanii do Polski 16 tonach kalafiora, były ukryte narkotyki. W wyniku przeszukania samochodu ciężarowego, w którym uczestniczył również pies specjalnie wyszkolony do wyszukiwania narkotyków, w naczepie pojazdu ujawniono ukrytą w podłodze skrytkę. Znajdowały się tam  plastikowe worki wypełnione suszem roślinnym. Towar wypełniał niemal całą powierzchnię podłogi naczepy. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że jest to ponad 150 kg marihuany o czarnorynkowej wartości ponad 4,5 miliona złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-05-05
Data udostępnienia informacji: 2021-05-05
Liczba odsłon: 807