środa, 02 października 2019

Areszt za przemyt narkotyków z Czech do Polski

Areszt za przemyt narkotyków z Czech do Polski

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie nadzoruje postępowanie przeciwko Marianowi G. podejrzanemu o przestępstwa narkotykowe.

W wyniku współpracy Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Krakowie Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej oraz organów Policji i Prokuratury Republiki Czech 13 września 2019 roku zatrzymano na terytorium Polski 2 osoby przewożące z terytorium Republiki Czech do Polski znaczną ilość narkotyków w ilości ponad 15 kg marihuany. Zatrzymani to Tomasz J., będący sprawcą kierowniczym oraz Mariusz W. jako osoba przewożąca w/w środki odurzające.

Usłyszeli zarzuty

W toku postępowania prokurator przedstawił Tomaszowi J. zarzuty dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia poprzez przywóz na terytorium Polski z terytorium Republiki Czech znacznej ilości środków odurzających, w postaci marihuany w łącznej ilości 113 kg. Szacunkowa czarnorynkowa wartość narkotyków to prawie 1,7 miliona złotych. Ponadto jest on podejrzany o udział w obrocie kokainą w ilości 1 kg o szacunkowej czarnorynkowej wartości 40 tysięcy Euro oraz 400 gram kokainy z domieszką efedryny o szacunkowej czarnorynkowej wartości 68 tysięcy złotych.

Mariuszowi W. przedstawiono zarzut dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia poprzez przywóz na terytorium Polski z Republiki Czech znacznej ilości środków odurzających, w postaci marihuany w łącznej ilości 75 kg o szacowanej czarnorynkowej wartości ponad 1,1 miliona złotych.

Zarzucane czyny zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Przemyt narkotyków

W toku postępowania ustalono, że działalność zatrzymanych Tomasza J. i Mariusza W. była ściśle związana z działalnością Mariana G. któremu przedstawiono zarzuty dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia poprzez przywóz na terytorium Polski z terytorium Królestwa Holandii, Republiki Czech i Republiki Słowacji znacznej ilości środków odurzających w postaci 3 kg kokainy o szacunkowej wartości 96 tysięcy Euro oraz 64 kg marihuany o szacunkowej czarnorynkowej wartości 810 tysięcy złotych. Ponadto Marian G. jest podejrzany o udział w obrocie znaczną ilością środków odurzających w postaci 1 kg kokainy o szacunkowej czarnorynkowej wartości 40 tysięcy Euro oraz 34 kg marihuany o szacunkowej czarnorynkowej wartości 510 tysięcy złotych.

Zarzucane czyny zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Kolejni podejrzani

Działalność Mariana G. okazała się być powiązana z działalnością przestępczą Karoliny J., Adriana G., Patryka J., Lukasa Ch. i Zbigniewa J., którym prokurator przedstawił zarzuty związane z wyłudzeniem ubezpieczenia w wysokości ponad 500 tysięcy złotych na skutek zgłoszenia fikcyjnej kradzieży z włamaniem pojazdu osobowego, udziału w obrocie znaczną ilością środków odurzających w postaci kokainy i marihuany, posiadania kokainy oraz udzielenia pomocy innym osobom w dokonaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznej ilości środków odurzających w postaci kokainy.

Zarzucane czyny zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania w stosunku do Tomasza J., Mariusza W., Mariana G. i Patryka J. prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowego aresztowanie na okres 3 miesięcy.

W stosunku do Karoliny J., Lukasa Ch. i Zbigniewa J. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-10-02
Data udostępnienia informacji: 2019-10-01
Liczba odsłon: 3 857