wtorek, 05 listopada 2019

Areszt za przygotowanie porwania dla okupu

Areszt za przygotowanie porwania dla okupu

W toku postępowania prowadzonego przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Wydziału w Bielsku-Białej Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali trzech mężczyzn, którzy czynili przygotowywania się do wzięcia zakładnika.

Zatrzymani Tomasz B. ps. Kadafi oraz Dariusz L. byli poszukiwani listami gończymi do odbycia kary 15 lat i 14 lat pozbawienia wolności. Po doprowadzaniu prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. czynienia przygotowania do wzięcia zakładnika. Na wniosek prokuratora wobec podejrzanych został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Przygotowywali się do porwania

W toku przeszukania przeprowadzonego w domu jednorodzinnym będącym miejscem przebywania zatrzymanych osób ujawniono i zabezpieczono przedmioty jednoznacznie wskazujące na przygotowanie zatrzymanych do przestępstwa wzięcia zakładnika w celu uzyskania okupu. Funkcjonariusze Wydziału w Bielsku-Białej Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji ujawnili i zabezpieczyli szereg przedmiotów w postaci m. in. radiostacji Motorola wraz z zestawami słuchawkowymi, kamer służących do poglądu w trybie on-line, kominiarek, masek na twarz, elementów przebrania, noży, siekier, trzech sztuki broni, w postaci pistoletów marki Glock i marki „CZ” oraz rewolweru wraz z amunicją, paralizatorów, tzw. „trytytek” służących między innymi do krępowania rąk, taśm klejących, map dwóch miast z woj. małopolskiego, telefonów komórkowych i innych. Ponadto ujawniono i zabezpieczono kamerę przesyłającą w trybie on-line rejestrowany obraz, która była ukryta w drzewie ozdobnym znajdującym się na jednej z posesji. W wyniku powyższych działań ustalono dane osoby która miał być uprowadzona.

Usłyszeli zarzuty 

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz czynienia przygotowania do wzięcia zakładnika w celu zmuszenia do określonego zachowania kwalifikowane z art. 252 par. 1 i 3 kk.

Ponadto Dariusz L. usłyszał zarzuty podrobienia i posłużenia się dowodem tożsamości kwalifikowane z art. 270 par. 1 kk oraz posiadania bez zezwolenia broni palnej kwalifikowany z art. 263 par. 2 kk.

Tomasz B. usłyszał również zarzuty przerobienia dokumentu tożsamości kwalifikowane z art. 270 par. 1 kk  oraz posiadania bez zezwolenia broni palnej kwalifikowany z art. 263 par. 2 kk.

Artur G. usłyszał zarzuty udaremnienia prowadzenia postępowania karnego poprzez pomoc sprawcom w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej kwalifikowane z art. 239 par. 1 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował wobec podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-11-05
Data udostępnienia informacji: 2019-11-04
Liczba odsłon: 1 560

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj