poniedziałek, 03 czerwca 2019

Areszt za wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków

Areszt za wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków

Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi nadzoruje postępowanie prowadzone przez Zarząd w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i wprowadzaniem do obrotu znacznej ilości narkotyków.

Na polecenie prokuratora (7 maja 2019 roku) zatrzymano 6 osób, które usłyszały zarzuty. Wobec czterech osób na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Kolejne zatrzymania

Zatrzymania, w czasie których ujęto 6 osób miały miejsce na terenie woj. śląskiego. Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz produkcji i wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec czterech podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Podejrzanym grozi kara na czas nie krótszy niż 3 lata pozbawienia wolności.

Grupa działała na terenie Europy

W toku postępowania prokuratorzy Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Łodzi ustalili, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działali na terenie Europy, a szczególnie jej zachodniej części oraz Polski. W trakcie śledztwa dotychczas przedstawiono zarzuty wytworzenia i wprowadzenia do obrotu około 40 kg marihuany. Narkotyki trafiały na teren niemal całej Polski.

Zatrzymania na terenie Hiszpanii

Pierwsze działania dotyczące rozbicia grupy przeprowadzono jeszcze w 2018 roku. Wówczas to, na podstawie informacji CBŚP oraz przy ogromnym zaangażowaniu Europolu przeprowadzono działania w Hiszpanii. W miejscowości Gandia hiszpańskie służby zlikwidowały plantację, na której rosło prawie 200 krzewów konopi indyjskich oraz przejęły 10,5 kg gotowej marihuany. Wówczas zatrzymano dwóch obywateli Polski, którzy na stałe przebywali w Hiszpanii.

Zatrzymania na  Śląsku

Kolejne dwie osoby podejrzane o uprawę konopi w Hiszpanii zostały zatrzymane w 2018 roku na terenie Górnego Śląska. Prokurator Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcji i wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków. Na wniosek prokuratora wobec podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Łącznie w sprawie występuje już 10 podejrzanych.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-06-03
Data udostępnienia informacji: 2019-06-02
Liczba odsłon: 1 067