piątek, 07 grudnia 2018

Członkowie międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem ludzi zostali aresztowani

Członkowie międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem ludzi zostali aresztowani

Na polecenie prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Terespolu dokonali zatrzymania 7 osób, w tym 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym przemytem ludzi. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec 5 zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Grupa przerzucała obywateli Wietnamu

W toku postępowania przygotowawczego prowadzonego pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 19 maja 2016 roku do 22 sierpnia 2017 roku w Warszawie, w Kaliszu oraz w innych miejscowościach na terenie kraju oraz w Rosji, Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie. Grupą kierowali dwaj obywatele Wietnamu, natomiast w jej skład wchodzili zarówno Polacy, jak i Wietnamczycy.

Jak wynika z przedstawionych w tej sprawie zarzutów, członkowie grupy przestępczej zorganizowali nielegalne przekroczenie granicy państwowej RP dla  łącznie ponad 100 nielegalnych migrantów – obywateli Wietnamu z terenu Wietnamu poprzez Rosję, Białoruś, Łotwę, Litwę, Białoruś i Ukrainę do Polski, a następnie z terytorium Polski do Niemiec, Francji i Belgii.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym i udziału w tej grupie z art. 258 par. 1 i par. 3 kodeksu karnego oraz organizowania przekraczania wbrew przepisom ustawy granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z art. 264 par. 3 kodeksu karnego.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze

Prokurator po przeprowadzeniu czynności procesowych, w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, z uwagi na uzasadnioną obawę ukrywania się i ucieczki, obawę matactwa i grożące podejrzanym surowe kary, skierował wobec 5 osób wnioski do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec dwojga podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach po 30 tys. zł, dozorów Policji i zakazów opuszczania kraju połączonych z zatrzymaniem paszportów.

Za przestępstwo z art. 258 par. 3 kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, zaś za czyny z art. 264 par. 3 kodeksu karnego, z którego podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokurator nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa                                                

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-12-07
Data udostępnienia informacji: 2018-12-06
Liczba odsłon: 1 696