czwartek, 01 października 2020

Dyrektor finansowy platformy OMEGA tymczasowo aresztowany

Dyrektor finansowy platformy OMEGA tymczasowo aresztowany

Wczoraj (30 września 2020 roku) sąd, na wniosek Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 35- letniego dyrektora finansowego platformy OMEGA w związku z zarzucanym mu oszustwem na szkodę blisko 520 pokrzywdzonych. Jednocześnie sąd uzależnił zmianę tego środka zapobiegawczego od złożenia poręczenia majątkowego w kwocie 500 tysięcy złotych.

Ustalenia śledztwa

Jak ustalono w toku prowadzonego postępowania, platforma OMEGA była zarządzana przez spółkę zarejestrowaną na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oferowała ona zakup produktu tzw. Active Box będącego połączeniem usług marketingowych oraz obsługi chmury kryptowalutowej. Jej zakup był warunkiem uzyskania obiecanego zysku, a podstawą rozliczeń była jedna z kryptowalut.

W rzeczywistości OMEGA nie oferowała żadnego realnego produktu, a przyjęte wpłaty nie były przeznaczane na deklarowany cel. Pod koniec 2019 roku klienci firmy zaczęli mieć problemy z logowaniem się na portal. Inwestycja okazała się oszustwem, obiecany zysk nie został im przekazany, jak też nie zwrócono im wpłaconych środków.

2,6 miliona euro i 60 tysięcy złotych w rękach oszustów

Początkiem bieżącego tygodnia, na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa –  Praga w Warszawie, funkcjonariusze Policji przeprowadzili przeszukania pomieszczeń związanych z działalnością platformy OMEGA położonych w Warszawie i na terenie innych miejscowości kraju.

W trakcie prowadzonych czynności biegli z zakresu informatyki śledczej zabezpieczyli m.in. portfele kryptowalutowe. Ponadto funkcjonariusze dokonali zatrzymania dyrektora finansowego platformy OMEGA, który usłyszał prokuratorskie zarzuty oszustwa na szkodę blisko 520 pokrzywdzonych, którzy wpłacili na rzecz oszustów ponad 2,6 miliona euro oraz ponad 60 tysięcy złotych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są kolejne zatrzymania. Jak ustalono część osób związanych z tym przestępczym procederem ukrywa się poza granicami kraju.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-10-01
Data udostępnienia informacji: 2020-10-01
Liczba odsłon: 778